Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası İşlemleri Yakından İzleyecek: Kripto Dahil

Rusya Merkez Bankası, ülkeden döviz çıkışını önlemek için işlemleri daha sıkı izlenmesini tavsiye etti.
Rusya Merkez Bankası İşlemleri Yakından İzleyecek: Kripto Dahil
Yorum

Rusya Merkez Bankası, (CBR) ülkenin ticari bankalarının, yurt dışına döviz çıkışını önlemeye yönelik özel ekonomik tedbirlerini engellemeyi amaçlayan kullanıcı işlemlerini daha sıkı izlemesini tavsiye etti. İzlenmesi tafsiye edilen varlıklar arasında kripto paralar da bulunuyor.

CBR’nin başkan yardımcısı Yuri Isaev tarafından bankalara gönderilen mektup, müşterilerin olağan dışı davranışlarına daha fazla dikkat edilmesini öneriyor. Mektupta, dijital para birimleri aracılığıyla herhangi bir para çekme işleminin de daha fazla dikkat çekmesi gerektiği belirtiliyor.

Şüpheli işlemlerin engellenmesinin gerektiği mektupta, ulaşılan bilgilerin Federal Mali İzleme Servisi’ne iletilmesi talep edildi. Ukrayna savaşının sonucunda batılı ülkeler tarafından uygulanan ağır ekonomik yaptırımların ilk günlerinde yabancı para çıkışını sınırlamak için özel önlemler alındı

Kripto Yaptırımları Delmek için İlk Seçenek

Kripto Yaptırımları Delmek için İlk Seçenek

Bu önlemler Rus vatandaşlarının döviz işlemlerini 5.000 dolar ile sınırlandırmayı ve yurt dışına seyahat edenler için 10.000 dolar üst sınırı belirlemeyi içeriyor.

Rusya Bankalar Birliği başkan yardımcısı Aleksey Voylukov, CBR’nin tavsiyelerinin, özellikle kripto borsaları aracılığıyla uygulanan limitleri aşmayı önlemeyi amaçladığını söyledi.

Visa ve Mastercard geçtiğimiz dönemde Rusya’da kartlarının kullanımını durdurmuştu. Rusların fonlarını taşıması için başlıca seçenek ise kripto paralar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%