Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble için Pilot Uygulama Başlatmaya Hazırlanıyor

Rusya 2022 yılında dijital rublesinin denemelerini test etmeyi planlıyor.
Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble için Pilot Uygulama Başlatmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Üst düzey bir yönetici tarafından yapılan açıklamaya göre Rusya merkez bankası 2022’de dijital para birimi için pilot uygulama başlatmayı planlıyor. Rusya Merkez Bankası vali yardımcısı Alexey Zabotkin, bankanın 2021 sonuna kadar bir prototip dijital ruble tamamlamayı planladığını söyledi.

Daha önce Rusya’nın finans sektöründeki otoriteler tarafından bu projeye yönelik eleştiriler gelmişti. Ancak gelen son haberler merkez bankasının plan çerçevesinde ilerlediğini gösteriyor. Rusya Merkez Bankası basın ofisi alınan geri bildirimlerin %83’ü dijital ruble fikrini desteklediği yönünde olduğunu belirtti.

Dijital Ruble için Deneme Süreci Yaklaşıyor

Dijital Ruble için Deneme Süreci Yaklaşıyor

Zabotkin planları, Moskova Yeni Ekonomi Okulu’nun ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir etkinlikte duyurdu. Prototipin gerçek işlemleri desteklemeyeceğini, bunun yerine ekosistemi inşa etmek için bir başlangıç ​​noktası işlevi göreceğini belirten Zabotkin, “İyileştirme de dahil olmak üzere bu prototipe dayanarak, gelecek yıl deneme turları sunmaya başlayacağız” açıklamasını yaptı.

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz Ekim ayında dijital bir rublenin geliştirilmesine ilişkin bir istişare belgesi yayınlayarak, 2020’nin sonlarında CBDC planlarını resmen açıklamıştı. Ocak ayında, Rusya Bankalar Birliği proje hakkındaki geri bildirimlerini yayınlayarak, Rusya Merkez Bankası tarafından önerilen tüm modellerin siber güvenlik ve dolandırıcılıkla ilişkili bir dizi risk içerebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Merkez Bankası dijital euro çalışmalarının başlatıldığını duyurmuştu. Geliştirilen ürün madeni paraların elektronik versiyonu olacak ve Euro gibi resmi bir para olarak kabul görecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu