Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Kripto Anlaşmazlığı Sürüyor: Taraflar Yanaşmıyor

Rusya Merkez Bankası ile maliye bakanlığının kripto para üzerinde anlaşamadığı bildirildi. Ayrıntılar haberde…
Rusya’da Kripto Anlaşmazlığı Sürüyor: Taraflar Yanaşmıyor
Yorum

Rusya bir süredir kripto para piyasasına yönelik yaklaşımı ile kamuoyunu meşgul ediyor. Ülkenin düzenleyici kurumları maliye bakanlığı ile merkez bankası arasında bu konuya dair fikir ayrılığı yaşanıyor.

Bloomberg’de yer alan yeni bir rapor, tarafların anlaşmaya yanaşmadığını gösteriyor. Başkan Vladimir Putin’in bir uzlaşma bulma talebine rağmen, üst düzey hükümet yetkilileri kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceği konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Maliye Bakanı Anton Siluanov ve Başbakan Yardımcısı Dmitry Grigorenko bir anlaşmaya daha fazla yanaşmadıklarını ve yalnızca anlaşmazlıklarını resmileştirmeye karar verdiklerini belirttiler.

Bloomberg, görüşmelere aşina olan kişilere atıfta bulunarak, tarafların anlaşmaya varamadıklarını ve bunun yerine yalnızca anlaşmazlıklarını resmileştirmeye karar verdiklerini bildirdi.

Merkez bankası kripto paraların yasaklanması gerektiğini savunuyor. Maliye bakanlığı ise bu piyasaya yönelik düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyor. Rusya’nın mevcut yasaları, kripto varlıklarını kabul ediyor ancak ödeme olarak kullanılmalarına izin vermiyor.

Yakın tarihli bir hükümet raporu, Rusların kriptoda yaklaşık 200 milyar dolardan fazla para tuttuğunu gösteriyor. Putin, ülkenin elektrik fazlası nedeniyle madencilik sektöründe sahip olduğu avantajlardan bahsetmiş ve ekonomiye potansiyel faydalarını kaybetmemesi için bir uzlaşma çağrısında bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%