Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Hükümet Kripto Tasarısını Parlamentoya Sundu

Maliye Bakanlığı, Rusya'daki kripto para birimi düzenlemesini resmi zemine oturtmak adına harekete geçti. Detaylar haberde…
Rusya’da Hükümet Kripto Tasarısını Parlamentoya Sundu
Yorum

Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler içerik yasa tasarısını parlamentoya sunduğunu açıkladı. Tasarı ilk olarak 18 Şubat tarihinde sunuldu ve hükümet organları tarafından onaylanmış bir yol haritası içeriyor.

Ülke son dönemde kripto para düzenlemesine yönelik çıkan farklı sesler ile gündemden düşmüyor. Merkez bankası bu varlıkların yasaklanması gerektiğini savunuyor. Hükümet cephesi ise kripto para ticaretini ve madencilik faaliyetlerini yasal bir zemine oturtmak istiyor.

Maliye Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası’nın itirazlarının kendi yaklaşımları ile çelişmediği takdirde bunun sonraki çalışmalarda dikkate alınacağını belirtti.

Tasarı, kriptoyu yasal bir ihale değil, bir yatırım aracı olarak ele alıyor. Yani bu varlıklar mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanılmasına dair kapı kapatılıyor.

Borsaların lisans almak için devlet siciline dahil olması ve belirli kriterleri karşılaması gerekecek. Yabancı kripto borsalarından, ülkede hizmet sağlamak için Rusya’daki tüzel kişileri kaydettirmesi istenecek.

Dikkat çeken bir diğer madde ise, tüm kripto para işlemlerinin banka hesapları aracılığıyla gerçekleştirilmesi ve kullanıcıların hem bankalar hem de kripto para borsaları ile müşterinizi tanıyın (KYC) kontrollerinden geçmesi gerekliliği olmakta.

Borsalar kullanıcıları kriptoya yatırım yapmanın riskleri hakkında bilgilendirmekle yükümlü olacak. Yatırımcıların bu risklerle ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunu kanıtlamak için çevrimiçi testleri tamamlamaması gerekecek.

Yasa tasarısı kapsamında madencilik operasyonları da düzenlenecek. Henüz düzenlemeye dair çok fazla detay açıklanmış değil İlerleyen günlerde daha fazla ayrıntının paylaşılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%