Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Rusya Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Son Güncelleme: 
Yorum

Ruslar hakkında yapılan birçok dedikodu var. Herkes, onları çılgın ve gözü kara olarak biliyor. Peki, gerçekte öyleler mi? Evet, büyük bir çoğunluğu. Rus arkadaşı olanlar bunu rahatlıkla onaylayabilir, diye düşünüyorum. Şöyle bir Rusya’nın genel özelliklerine bakalım.

Resmi adıyla Rusya Federasyonu olarak bilinir ve bir Avrasya ülkesidir. Güçler ayrılığı prensibi ile işlemektedir. Yani bizde olduğu gibi; yürütme, yasama ve yargıdan oluşur. Cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya Federasyonu kavramını oturtmak için tasarlanan anayasa, 12 Aralık 1993 yılında halk oylaması tarafından yürürlüğe girmiştir.

Dünyanın en çok toprağa sahip olan ülkesidir. Hatta yüzölçümü, Platon gezegeninden daha büyüktür. Bu da dünyadaki yaşam alanlarının sekizde birine denk gelmektedir. Yaklaşık 150 milyon kişilik nüfusu vardır. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru bir Rus jetinin hava sahamızı işgal etmesi ve pilotlardan birinin ölmesi üzerine ikili ilişkilerimiz zarar görmüştür. Ancak son zamanlarda Rusya ile olan ikili ilişkilerimiz tekrar eskiye dönmeye başlamıştır. Peki, ticari ilişkilerimizin geliştiği ve Karadeniz’i paylaştığımız Rusya hakkında neler biliyorsunuz?

Rusya hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 şeye beraber göz atalım:

1 Gülmek, Özel Bir Şey Olarak Görülür

Gülmek, Özel Bir Şey Olarak GörülürRusya’da gülmek tamamen kişisel bir şeydir. Nasıl yani mi? Şöyle; bir yabancıya gülmek, kabul edilemez bir davranış olarak görülür. Güvenlik, satış danışmanlığı gibi mesleği olan insanların yüzlerinde, asla mutluluk izleri göremezsiniz. Gülecekleri zaman bile yarım ağız gülerler. Ruslar yalnızca hoşlandıkları ve arkadaş olmak istedikleri insanlara gülümserler. Tabii, o da diş göstermeden, yani bir nevi sırıtma da diyebiliriz. Gülümseyen insanların çok iyi bir modda oldukları düşünülür. Ayrıca belli bir sebebi olmadıkça, başkasına gülümsemek ise o şahıstan şüphelenilmesine yol açar.

2 Moskova’da Bulunan Bir Restoran Yalnızca İkizleri Çalıştırır

Moskova’da Bulunan Bir Restoran Yalnızca İkizleri ÇalıştırırKonu yemeğe geldiğinde Rus mutfağı neredeyse bizimki kadar geniştir ve birbirinden farklı yemek bulma imkanınız vardır. Moskova’da bulunan “The Twin Star” restoranı ise yemek keyfini, ikizleri çalıştırarak arttırmaya çalışmaktadır. İkizlerden başka kimseyi işe almazlar, barmeninden garsonuna kadar herkes ikizdir. Tüm ikizleri ise özel olarak giydirmektedirler. Restoranı sahibi, 1964 yılında yayınlanan “Kingdom of Crooked Mirrors” filminden esinlenerek, bu fikri hayata geçirmiştir.

3 Rusya, Dünyanın En Uzun Dördüncü Metro Sistemine Sahip

Rusya’daki Metro Sistemi, Dünyanın En Uzun Dördüncüsü ve En GüzellerindendirMoskova’da bulunan yollar bir kenara, yer altında keşfedilmeyi bekleyen inanılmaz bir yapılaşma vardır: Metro! Kullanılan heykeller, mozaikler ve duvar resimleri muhteşemdir. Moskova Metrosu özenle hazırlanmış, sayılı taşıma sistemlerinden birisidir. Şu an 200’e yakın istasyon bulunmaktadır ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde 35 yeni durak ve 120 kilometre daha eklenilmesi planlanmaktadır.

4 Kirli Araba Kullanmak Ceza Gerektiren Suçlar Listesindedir

Kirli Araba Kullanmak Ceza Gerektiren Suçlar ListesindedirRus Anayasası, kirli araba kullanmayı yasal olmayan bir eylem olarak göstermektedir ve kirli araba kullanan şahıslar, para cezasıyla karşı karşıya kalmaktadır. Hele ki plaka tozlu veya çamurluysa bu durumdan kurtulma şansınız neredeyse sıfıra iner.

Sizin de aklınızda oluşan ilk şey; “Rusya’da araba yıkama açmak aslında çok mantıklı” olduysa eğer, kusura bakmayın arkadaşlar. Bir akıllı biz değilmişiz, Rusya’da gereğinden fazla araba yıkama yeri olduğu söyleniyor.

5 Rusya’nın En Kuzeyinde Bulunan Kola Peninsula Bölgesinde Konuşulan Ter Sami Dili Neredeyse Bitmiştir

Rusya’nın En Kuzeyinde Bulunan Kola Peninsula Bölgesinde Konuşulan Ter Sami Dili Neredeyse BitmiştirRusya’nın en kuzeyinde bulunan Kola Peninsula’da 19. yüzyılda bu dili konuşan 450 kişi varken, 2004 yılında yapılan araştırmalar, dili bilen yalnız 2 kişinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kişiler yaşlılığın verdiği zorluklardan dolayı dili başkalarına aktarma konusunda bazı sıkıntılar çekmektedir. Bu 2 kişinin dışında geri kalanlar ise dillerini Rusçaya çevirmişlerdir.

6 Rus İmparatoru 3. Peter Bir Fareyi, Oyuncak Askerinin Kafasını Çiğnediği Gerekçesiyle Astırmıştır

Rus İmparatoru 3. Peter Bir Fareyi, Oyuncak Askerinin Kafasını Çiğnediği Gerekçesiyle Astırmıştır3. Peter, 1762 yılında 6 aylık bir süre zarfında Rusların başında kalmıştır. Henri Troyat tarafından yazılan 3. Peter’in biyografisinde, Peter’in oyuncak askerlerini ne kadar çok sevdiğinden bahsedilmiştir. Öyle bir sevgi ki; fareyi, askerlerinden birisinin kafasını çiğnediği gerekçesiyle öldürttüğünü yazmıştır. Farenin ölümü için minyatür bir darağacı yapıldığı ve insanların görmesi için meydanda 3 gün boyunca asılı bırakıldığı da kitapta yazan bilgilerden bir tanesidir.

7 Rusya’da İsmi ve Nerede Olduğu Bilinmeyen 15 Şehir Vardır

Rusya’da İsmi ve Nerede Olduğu Bilinmeyen 15 Şehir VardırKimi insanlar tarafından bu bölgelerin askeri alan, nükleer ve bilimsel deneyler için kullanıldığı söyleniyor. Normalde eyaletler arası geçişler, sivillere serbest iken bazı bölgeler devlet izni olmadan geçilememektedir. İnsanlar 15 şehrin varlığından haberdar; ancak yeri ve kullanılma amacı konusunda kimsenin bir fikri yok.

8 Moskova’da Çok Trafik Olduğu İçin Zenginler Ulaşımlarını Ambulansla Sağlamaktadır

Moskova’da Çok Trafik Olduğu İçin Zenginler Ulaşımlarını Ambulansla SağlamaktadırAraba çokluğundan inanılmaz bir trafik sorunu yaşandığı için zenginler kendilerine ambulans kiralarlar. Trafiğin akmadığı bir saatte, gidilecek yere varmanın en kısa yolu da bu olarak görülmektedir. Bizim ülkemizde ambulans şoförleri neyse ki yalnızca kendilerine hizmet ediyor ve bazen keyfe keder sirenlerini çalıştırarak trafikten kurtulmaya çalışıyor. En azından ambulanslar bu amaçla kiralanmıyor. O da bir şey sayılır.

9 “Ziberflat” Adında, Yenilip İçilen Şeylerin Bedava Olduğu Ama Geçirilen Zamana Para Ödenen Bir Yer Vardır

“Ziberflat” Adında Yenilip İçilen Şeylerin Bedava Olduğu Ama Geçirilen Zamana Para Ödenen Bir Yer Vardır“Ziberflat”, Türkçe’de hemen hemen “saat surat” anlamına gelmektedir. Mekan, 2011 Eylül ayında anti-kafe sistemini benimseyerek açılmıştır. Mekan sahibi, yeri mümkün olduğunca eve benzetmeye çalışmıştır. Ayrıca ev huzuru vermeyi, birinci kural olarak edinmiştir. Amacı ise insanların dışarıda yeme ve içmeye para ödememesidir. Burada kendi eviniz gibi gelip çayınızı, kahvenizi ve yemeğinizi yapabilirsiniz. Dilediğiniz gibi takılabilir, oturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise geçirdiğiniz vakit için ödeme yapmanızdır. Mekan, sistemi tutturmuş olacak ki şu an dünyada 14 şubesi vardır.

10 Rusların Değişik Batıl İnançları

Rusların Değişik Batıl İnançları

  • Sadece çocuklar veya evli insanlar yemek yenildiği zaman masanın köşesine oturabilir. Eğer masanın köşesine oturan insan evli veya çocuk değilse, ileride evlenemeyeceğine inanılır. Evlense bile ilişkisinde asla mutlu olmazmış.
  • Dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi: gönderilen/alınan buketteki çiçeklerin sayısıdır. Çift sayılı çiçekler, cenazeler için; tek sayılı çiçekler ise mutlu anlarda verilmek içindir.
  • Evin içinde ıslık çalmanın, finansal çöküşe sebebiyet verecek olmasına inanmalarıdır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu