Yatırım yapmaya başla!

Rusya Facebook ve Twitter’a Yasal Verileri Yerine Getirmedikleri Sebebiyle Soruşturma Başlattı

Sosyal medyanın önde gelen platformları Facebook ve Twitter’a Rusya tarafından idari işlem başlatıldı.
Rusya Facebook ve Twitter’a Yasal Verileri Yerine Getirmedikleri Sebebiyle Soruşturma Başlattı

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Rusya’da sosyal medya platformlarına yoğun ilgi olmakta. Başta Facebook, Twitter ve Instagram olmak üzere tüm sosyal medya devlerinin kullanıcılara yönelik geliştirdiği gizlilik ilkelerine sadık kalması gerekiyor. Ancak bazı ülkeler, bu ilkelere uyulmadığını gerekçe göstererek platformlar hakkında yasal işlem başlatıyorlar.

Son olarak Rusya’da Facebook ve Twitter’a yönelik idari işlem başlatıldığı ifade edildi. Dünyanın en büyük sosyal medya platformları olan Facebook ve Twitter’ın kişisel verilere ilişkin yasal sorumlulukları yerine getirmedikleri belirtilirken, söz konusu platformlardan yazılı talepte bulunuldu.

Facebook ve Twitter’a Yönelik İdari İşlem

Facebook ve Twitter’a Yönelik İdari İşlem

Sosyal medya dünyası Rusya’nın Facebook ve Twitter’a yönelik başlattığı idari işlem haberi ile çalkalanıyor. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Rus kullanıcıların kişisel veri tabanlarının korunmasına yönelik Facebook ve Twitter’dan yazılı talepte bulunulduğu açıklandı.

Yapılan açıklama sonrası iki sosyal medya devinin kişisel veri yasalarını ihlal etme iddiası ile soruşturma başlatıldığı belirtildi. Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada Twitter ve Facebook’un Rusya’daki kullanıcıların verilerini nasıl sakladığına dair açıklama yapması gerektiğine yer verildi.

Rusya Verilerin Ülkede Tutulmasını İstiyor

Rusya Verilerin Ülkede Tutulmasını İstiyor

Rusya’da 2015 yılında yürürlüğe giren kanun sonrası, ülkedeki sosyal medya kullanıcılarının, platformlarda bulunan kişisel verilerinin Rusya’daki sunucularda tutulması gerekiyor. Daha önce söz konusu kurala uyulmadığı gerekçesiyle Rusya’da LinkedIn ve Telegram’a yönelik erişim kısıtlaması getirilmişti.

Yaşanmış olan bu durum sonrası ülkede Facebook ve Twitter’a erişim engeli uygulanabileceği konuşulmaya başlandı. Hatta Roskomnadzor tarafından daha önce kişisel verilere ilişkin yasal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde Facebook’un engellenebileceği açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum