Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Milletvekili Merkez Bankasının Kripto Para Yaklaşımını Eleştirdi

Merkez bankasının piyasaya yönelik sert duruşu eleştiri alıyor.
Rus Milletvekili Merkez Bankasının Kripto Para Yaklaşımını Eleştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para ticareti ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından son zamanlarda daha fazla denetleniyor. Rusya Merkez Bankası, dijital varlıklara yönelik kısıtlayıcı yaklaşımı ile biliniyor. Bu yaklaşım parlamentoda uzun süredir milletvekili olan bir kişi tarafından eleştirildi.

Yakutsk’un Sibirya bölgesini temsil eden “A Just Russia” partisinin bir üyesi olan Fedot Tumusov, Devlet Dumasının genel kurul toplantısının ardından Rusya Merkez Bankası’nın kripto endüstrisini düzenleme yaklaşımına tepki gösterdi.

Kripto Para Ekosistemi İhtiyaç

Kripto Para Ekosistemi İhtiyaç

Tumusov, artan talep karşısında insanların Bitcoin gibi kripto paraları satın almalarına izin veren bir ekosistem yaratma ihtiyacının altını çizdi. Yetkili, Rusya’nın bu yılın başlarında kripto yasasını uygulamasına rağmen, merkez bankasının ihmalkar davrandığını ve yerel bankalara kripto yatırım hizmetleri sunma yetkisi vermeyi reddettiğini savundu.

Yetkili isim merkez bankası başkanının kripto paralarla uğraşma konusunda isteksiz olduğunu ve devletin kontrolündeki dijital rubleye odaklandığını belirtiyor. Turnusov açıklamasının devamında, “Kısa görüşlülük Rusya için maliyetli olabilir. Kripto para birimleri gerçektir. Ya kabul edeceğiz ya da kaybedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ülkede faaliyet gösteren Tinkoff gibi bankalar kripto para odaklı hizmet vermek istiyor. Ancak düzenleyici kurumun sert yaklaşımı nedeniyle bu mümkün olmuyor. Sberbank ve VTB gibi devlet destekli ticari bankalar ise Bitcoin’i çok riskli olduğu için sevmediklerini iddia ederek sektörü eleştiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%