Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

RTÜK TV Kanallarına Yılbaşı Yayınları için Tavsiyede Bulundu

RTÜK yılbaşı döneminde sokağa çıkma yasağının etkisiyle TV kanallarının yayın içeriğine dair tavsiyede bulundu.
RTÜK TV Kanallarına Yılbaşı Yayınları için Tavsiyede Bulundu
Yorum

Bilindiği üzere bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 pandemisi etkisini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile beraber vaka sayıları yeniden artışa geçti ve dünya genelinde kapanma kararları alındı. Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de kapanmaya yönelik tedbirler alınmıştı.

Bu kapsamda hafta sonları sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Önümüzdeki günlerde ise yılbaşı tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağının uygulanacağı daha önce karara başlanmıştı. Bu karar ile 31 Aralık 2020 akşamı saat 21:00’dan başlamak üzere 4 Aralık tarihine kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Bu süre içerisinde zorunlu hizmetler dışında insanların büyük bölümü evlerinde vakit geçirecek. Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından bu süre içerisinde yapılacak yayınlara ilişkin tavsiyelere yer verildi. RTÜK medya kuruluşlarından ailelerin birlikte izleyecekleri yapımları yayınlamalarını istedi.

RTÜK’ten Medya Kuruluşlarına Öneri

RTÜK’ten Medya Kuruluşlarına Öneri

Dört gün boyunca uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi RTÜK’ten medya kuruluşlarına yönelik yayın akışı tavsiyesi yapıldı. Kanalların ailelerin bir arada izleyebileceği eğlenceli ve bilgilendirici yapımlara ağırlık vermesi önerildi. İnsanların karantina süresi boyunca televizyon başında daha fazla vakit geçireceği belirtilirken, bunun kanuni bir yükümlülük olmadığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, “Yeni yılla birlikte 4 gün boyunca aziz vatandaşlarımızın evde aileleriyle birlikte zaman geçirecekleri göz önünde bulundurulduğunda, televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır.

Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Medya kuruluşlarının, gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verecek programlardan kaçınmaları gerektiğine yer verilen açıklamada, bu dönem boyunca hassas davranmaları gerektiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu