Yatırım yapmaya başla!

Romanya’nın Evlilik Hapishanesi İlişkileri Kurtarabilir mi?

Her yıl binlerce kişi boşanma kararı alırken, bu fikir kulağa epey cazip geliyor. İşte yüzyıllar öncesinde uygulanmış bir barıştırma taktiği olan evlilik hapishanesi:
Romanya’nın Evlilik Hapishanesi İlişkileri Kurtarabilir mi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği verilere göre geçen yıl 126.164 boşanma gerçekleşmiş. Yani binlerce insanın yuvası yıkılırken, binlerce çocuk da boşanmış anne-baba çocukları arasına katılmış. Peki, günümüzde pek çok farklı nedenden dolayı evlilik yürütmek dünyanın en zor işi haline gelmişken, çiftlerin aralarındaki problemlerini çözmelerinin hiç mi olur yolu yok?

Tamam, ortada gerçekten aşılamayacak sorunları olan evliler için tek çıkar yol boşanmak olabilir. Ancak sizce de pek çok evliliğin bitme nedeni, ilişkilere yeteri kadar emek verilmemesi değil mi? Daha açık söylemem gerekirse, bugün boşanma oranları çok yüksek çünkü savaşmak yerine kolay olan tercih ediliyor.

Bir hayatı paylaşmanın ne anlama geldiği unutularak, ufacık sınavlarda bile çuvallanıyor. Sonra da kurtarıcı olarak adliyenin yolu tutuluyor. Peki, hal böyleyken “evlilik hapishanesi” fikri günümüze uyarlanarak değerlendirilebilir mi? Gelin, aşağıdaki bilgilerden sonra buna kendiniz karar verin.

Romanya Transilvanya Biertan köyüRomanya sınırları içinde yer alan Transilvanya bölgesinde, UNESCO’nun Dünya Mirası listesine girmiş 7 farklı Sakson köyü bulunuyor. Evlilik hapishanesi fikrinin uygulandığı Biertan da bunlardan bir tanesi.

Yüzyıllık binaları ve neredeyse dokunulmamış doğallığıyla göz kamaştıran Biertan’daki 15. yüzyıla ait kilisede bulunan küçük oda, bugün bir müze olarak kullanılsa da burası yıllarca evlilikleri kurtararak görevini layığıyla tamamlamış. Zira 300 yıl boyunca evlilik hapishanesine giren çiftlerden yalnızca 1 tanesini kararından vazgeçmemiş. Peki, nedir bu odanın tılsımı?

Yüzyıllık tarihi evler Aslına bakarsanız, odada bir keramet yok. İşin sırrı hem dönemin koşulları hem de çiftlerin günlerce birbirleriyle baş başa kalma zorunluluklarıymış. Bölgede yaşayan Saksonlar, Lütherci Protestan Hristiyanlığa inanır, dinlerinde de evliliğin sürdürülmesi savunulurmuş. Çiftler de kendi rızalarıyla rahibe başvurur ve rahip evliliklerinin kurtulacağını düşündüğü çiftleri buraya yollarmış.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan köyEvlilik hapishanesine giren çiftlerin önünde iki seçenek olurmuş. 6 haftalık süreç bitene kadar bu odada kalıp çıktıklarında boşanmak ve kararlarından vazgeçtiklerini söyleyerek hayatlarına devam etmek. Tek bir yatağı, tek bir masası ve sandalyesi bulunan odaya kapatılan çiftler kısa süre sonra kararlarından vazgeçer ve evliliklerini sürdürürlermiş. Çünkü dışarıda onları bekleyen çocukları ve yapılması gereken işleri olurmuş. 6 hafta orada kalırlarsa tarlalarını süremez, hayvanlarına bakamaz ve doğal olarak da aç kalırlarmış.

Evlilik hapishanesinin bulunduğu kilise Anlayacağınız; yüzyıllar boyunca sürdürülen gelenek sayesinde pek çok evlilik, daha da iyisi pek çok kadın ve çocuk kurtarılmış. Çünkü ataerkil toplumda evin geçimi erkek tarafından sağlanıyormuş. Ve şayet bir çift boşanırsa, erkek eski karısına kazancının yarısını ödüyordu. Ancak ikinci kez evlenirse, önceki karısı bu haktan yararlanmıyordu. Biertan’ın şu andaki papazı bugün kendisine aynı taleple başvuran pek çok çift olduğunu söylüyor.

Müzeye Dönüştürülen Evlilik Hapishanesi Ayrıca durumu “Modern ailelerde insanlar birbirine daha az vakit ayırıyor; yani atalarımızdan daha benciliz. Yalnızlık çekiyoruz. Bu yüzden bizim için neyin önemli olduğuna karar vermek ve bizleri bir arada tutan şeyleri belirlemek için daha fazla diyaloğa ihtiyacımız var.” diyerek açıklığa kavuşturuyor. Yani günümüz ilişkilerinin en büyük problemleri hakkında bilip de görmezden geldiğimiz şeyleri vurguluyor.

Büyüleyici bir atmosferi olan bölge

Ne diyorsunuz, sizce de modern bir evlilik hapishanesi boşanma oranlarını azaltma konusunda başarılı sonuç vermez mi? Çiftlerin iletişim kopukluğu yüzünden ilişkilerini bitirdiği, yani sorunu çözmek yerine sorundan kaçmaya çalıştığı çağımızda, “konuşmak zorunda kalmak” acaba hayat kurtarıcı olabilir mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Evlilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum