Yatırım yapmaya başla!

Reza Zarrab’ın El Koyulan Mal Varlığında Neler Var?

Zarrab davası tüm şiddetiyle devam ediyor ve son adımda kendisi ile akrabalarının mal varlığına el koyuldu. İşte el koyulan mallar:
Reza Zarrab’ın El Koyulan Mal Varlığında Neler Var?

Tüm hararetiyle devam eden ‘Atilla ABD’ye karşı’ davasında son gelişme, Reza Zarrab’ın ve yakınlarının Türkiye’deki mal varlığına el koyulması oldu. El koyulanlar arasında köşkler, yalılar ve faal 7 şirket bulunuyor. Eşi Ebru Gündeş‘in ise mal varlığına el koyulanlar listesinde yer almaması dikkat çekti. Avukatı bu durumu şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Kızları Alara Sarraf‘ın ise isminin listede bulunuyor olduğunu belirtti.

Yaklaşık 300 milyon lira değerinde gayrimenkule ve toplam sermayesi 40,2 milyon doları bulan faal 7 şirkete el koyuldu.

Reza Zarrab Mal Varlığı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Reza Zarrab hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Zarrab ve akrabalarının mal varlığına el koyma kararı alındı. Kararda, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri, diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğu,” ifadeleri yer aldı.

El koyulan mallar arasında Zarrab’ın Kanlıca’daki 2 yalısı ve Kandilli’de de bir köşkü bulunuyor.

Kanlıca ve Kandilli Yalıları

Aynı zamanda Büyükçekmece’de 47 dairesi, 1 milyon 850 bin lira değerindeki yazlığı, İstanbul’da 4 milyon liralık dairesi, Bakırköy’de 3 süper lüks dairesi, Metroport Busidence Plaza’da 2 ofis katı ve Tuzla’da fabrikası da el koyulan mallar asında yer alıyor.

1 milyon 50 bin lira değerindeki Nazmi Ziya’nın ‘Kendi Evi’ isimli tablosu ve 12 milyon dolarlık Challenger 300 marka jeti de listede bulunuyor.

Nazmi Ziya Kendi Evi Tablosu

Zarrab’ın 2008’den itibaren kurduğu ve faaliyette olan toplam sermayesi 40,2 milyon doları bulan 7 şirketine de el koyuldu.

Zarrab, ABD’ye gidişinden hemen önce tüm şirketlerde unvan değişikliğine gitmişti. Reza Zarrab’a ait şirketlerin mali durumları ise şu şekilde:

Zarrab'ın El Koyulan Şirketleri ve Sermayeleri

  • Roysar Denizcilik: 2008’de kuruldu ve sermayesi 5 milyon lira. Yönetim kurulu başkanı ise Reza Zarrab.
  • Roysar Holding Anonim Şirketi: Yönetim Kurulu Başkanı yine Zarrab olan bu şirket, 2010 yılında kuruldu ve sermayesi 5 milyon lira.
  • Roysar Gıda Dış Ticaret LTD. ŞTİ: 2011’de Volgam Gıda ismiyle kurulan bu şirketin sermayesi, 500 bin lira. Zarrab ise yönetimde tek başına yer alıyor. Şirket, 2015 yılında ihracat şampiyonu şirketler arasına girmiş ve bakandan ödül almıştı. Daha sonra da Roysar ismine dönüştü.
  • Roysar Altın Ticaret İthalat ve İhracat LTD. ŞTİ: 2012 yılında kurulan bu kuyumculuk şirketinin de başında Reza Zarrab bulunuyor. Sermayesi ise 5 milyon lira.
  • Cameron Denizcilik LTD. ŞTİ: 2012 yılının Mayıs ayında 5 milyon lira sermaye ile kurulan şirket, 2016 yılında tasfiye sürecine girdi. Zarrab’ın şirketteki sermayesi ise 1 milyon 665 bin lira.
  • Are Havacılık Anonim Şirketi: 15 milyon lira sermaye ile 2012 yılında kulan şirketin yönetim kurulu başkanı yine Reza Zarrab. Genel müdürü ise yakın zamanda istifa eden Mustafa Özkan. Ticaret siciline beyan verilmediği için istifası bir istifaname şeklinde verilmiş durumda.
  • Roysar Mobilya Anonim Şirketi: 8 milyon lira sermaye ile 2012 yılının Kasım ayında kurulan şirketin yönetim kurulu başkanı yine Reza Zarrab.

Zarrab’ın avukatı Şebnem Eriş, durumu şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtirken, Ebru Gündeş’in isminin listede yer almadığını söyledi. Çiftin ortak çocukları olan Alara Sarraf’ın isminin listede bulunduğunu; ama bir boşanma davası açmadığı halde Gündeş’in neden listede olmadığını bilmediğinden de bahsetti. Daha sonra yapılan evlilik sözleşmesi nedeniyle Ebru Gündeş’in bu duruma dahil edilmediği öğrenildi. Yapılan sözleşmeye göre Ebru Gündeş’in kendi kazanımlarından elde ettiği mal varlığına el koyulmasının hakkaniyetli olmayacağına karar verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum