Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PUBG Mobile Mayıs Ayında Tencent’e 76 Milyon Dolar Kazandırdı

Tencent’in dünyada fırtına gibi esen oyunu PUBG Mobile, Mayıs ayında geliştiricisine 76 milyon dolar kazandırdı.
PUBG Mobile Mayıs Ayında Tencent’e 76 Milyon Dolar Kazandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

2017 yılında piyasaya sürülen Battle Royale temalı oyun PUBG, kısa sürede dünya genelinde yayıldı ve milyonlarca kişinin vazgeçilmezi haline geldi. Çin merkezli Tencent’in geliştiricisi olduğu oyun, daha sonrasında iOS ve Android için geliştirildi ve çok daha büyük kitlelere ulaşmayı başardı. Üstelik açıklanan veriler oyunun gelirlerini artırmaya devam ettiğini gösteriyor.

PUBG ile başlayan Battle Royale fırtınası daha sonra Fortnite ve Apex Legends gibi oyunlar ile daha da rekabetçi hale gelmiş durumda. Ancak buna rağmen PUBG’nin rakiplerine göre daha önde olduğunu söyleyebiliriz. Açıklanan son veriler de bunu doğruluyor. Araştırma şirketi Sensor Tower, PUBG Mobile’ın Mayıs ayında elde ettiği kazandı ortaya çıkardı.

PUBG Mobile Mayıs’ta Kazandırmaya Devam Etti

PUBG Mobile Mayıs’ta Kazandırmaya Devam Etti

Sensor Tower tarafından açıklanan veriler PUBG Mobile’ın Mayıs ayında da Tencent Games’e milyon dolarlar kazandırdığını gösteriyor. Popüler oyun geçtiğimiz ay içerisinde iOS ve Android mağazaların aracılığıyla Tencent’e 76 Milyon dolar kazandırdı. Oyunun ayrıca Çin’deki kullanıcılar için farklı isimle bir versiyonu daha mevcut.

Game For Peace adıyla Çin’de sunulan oyun ise 70 milyon dolar ile geliştiricisi Tencent’i memnun etti. Şirketin gelir elde ettiği başka oyunların olduğu da biliniyor. PUBG Mobile toplamda 146 milyon dolar gibi yüksek bir kazanca ulaşmış oldu. PUBG Mobile’dan daha önce sunulan şirketin bir başka oyunu Honour of Kings ise 125 milyon dolarlık gelir ile dikkat çekiyor.

Tencent Oyunlardan Büyük Kazanç Sağlıyor

Tencent Oyunlardan Büyük Kazanç Sağlıyor

Çin’in dev şirketlerinden biri olan Tencent’in tek gelir kalemi PUBG’den ibaret değil. Şirket pek çok farklı oyun ile pazarda büyük yere sahip. Şirketin toplam gelirinin 300 milyar doların üzerinde olduğu açıklandı.

Bu gelir bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 2 azalma yaşandığını gösteriyor. Uzmanlar özellikle Çin için yayınlanan Game For Peace isimli özel sürüm ile şirketin gelirlerinin daha da artabileceğini belirtiyor.

Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz günerde Çin’deki PUBG’ye uygulanan yasağı Game For Peace oyunu ile aşmıştı. Oyun PUBG’de bulunan şiddet içerikli pek çok unsurdan arındırılmış olarak sunuldu. Hiç kuşkusuz Fortnite, Apex Legends gibi pek çok Battle Royale türündeki oyun ile yaşanan rekabetin, önümüzdeki süreçte elde edilecek gelirlerde etkisi olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu