Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PUBG ve Fortnite’a Bir Yasak da Irak’tan Geldi!

Popüler oyunlar PUBG ve Fortnite’a yeni bir yasaklama haberi Irak’tan geldi.
PUBG ve Fortnite’a Bir Yasak da Irak’tan Geldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Oyun dünyasına son yıllarda damgasını vurmuş yapımların başında PUBG ve Fortnite geliyor. Hayatta kalma teması ile oyuncuları kendine çeken yapımlar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanmakta. Hatta bu oyunların kimi zaman bağımlılık seviyesine ulaştığına tanık oluyoruz.

Bu durum oyunun yapımcılarını fazlasıyla memnun ediyor ancak çeşitli ülkelerden gelen yasaklama kararları ise çoğalmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde popüler oyunların önce Çin’de daha sonra ise Nepal’de yasaklandığı haberi gündemde yer almıştı. Son olarak benzer bir haber Irak’tan geldi.

Irak’tan Popüler Oyunlara Yasaklama Kararı

Irak’tan Popüler Oyunlara Yasaklama Kararı

PUBG ve Fortnite’a gelen son yasak haberi Irak’tan geldi. Hükümet yetkilileri söz konusu oyunların çocuklara toplumsal ve ahlaki açıdan tehdit oluşturduğu ifade edilirken, Şii din adamı Moqtada el Sadr, hükümeti bu yönde karar almaya çağırdı. Geçtiğimiz hafta yapılan çağrıda Şii lider, “PUBG’de bir ya da iki kişiyi öldürmeniz size ne kazandıracak? Bu oyun, istihbarat oyunudur. Size gerçek mücadeleyi sağlayacak askeri bir oyun değildir.” diye konuşmuştu.

Irak parlamentosunda yapılan oylama sonrası gençler üzerindeki olumsuz etkileri sebep gösterildi ve PUBG ve Fortite’a yasaklama kararı kesinlik kazandı. Yaşanan bu gelişme ile Çin ve Nepal’den sonra Irak, oyunların yasaklanması haberiyle gündeme gelmiş oldu. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde PUBG Mobile’a Hindistan’da süre sınırlaması getirilmişti.

Irak’ın halihazırda çok büyük sorunlar ile uğraştığı ve ülkenin fazlasıyla karışık olduğu biliniyor. Ülkede karışıklığın hakim olduğu şu günlerde battle royale oyunlarının yasaklanması şaşırtıcı. Fortnite ve PUBG dünya genelinde hızla yayılırken, özellikle geri kalmış ülkelerde uygulanan yasaklar ile gündeme gelmeye başladı. Bu ülkeler arasından Çin’i ayırmak lazım. Bilindiği üzere Çin, internet üzerinde faaliyet gösteren web sitesi ve sosyal medya platformuna erişim engeli uyguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu