Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ProShares Bitcoin ETF’i Kanada’daki Fonları Yakaladı

Geçtiğimiz hafta onaylanan ETF, yatırımcılardan büyük ilgi görüyor.
ProShares Bitcoin ETF’i Kanada’daki Fonları Yakaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

SEC tarafından verilen Bitcoin ETF onayları sonrası, yatırımcılar borsa yatırım fonlarına büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde listelenen ProShares Bitcoin ETF, iki gün içerisinde, Kanada’daki ETF varlıklarını yakaladı.

ProShares ürünleri ABD’deki ilk Bitcoin ETF’si olsa da, Kanada, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören birkaç Bitcoin ETF’sine sahipti. Kaiko tarafından derlenen verilerde ABD merkezli ETF’nin Net Aktif Değerinin 1 milyar dolara ulaştığını ve bu yılın Şubat ve Nisan ayından bu yana işlem gören Kanada merkezli yatırım ürünlerine yaklaştığı görülüyor.

İki fon arasındaki temel fark, Kanada ETF’lerinin kısa vadeli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yaparak kripto para birimine sentetik maruz kalma yaratmak yerine aslında Bitcoin’i elinde tutmasıdır.

Şu anda ProShares’e kıyasla yalnızca iki fon daha yüksek Net Varlık Değerine sahip durumda. ProShares ürünü ABD pazarındaki ilk tekliflerden biri ve ilerleyen dönemde yeni ETF onayları ile beraber yatırımcıların tercihlerindeki çeşitliliğin artması bekleniyor.

Yatırımcılar yeni düşen ETF’lere büyük ilgi gösterse de, bazı analistler vadeli işlemlere dayalı ETF’ye şüpheyle bakıyorlar. Vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla piyasaya maruz kalma sağlayan fonlarla ilgili temel sorunun yüksek tutma maliyetleri olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%