Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencileri Yarılanma Öncesi Beklentilerini Paylaştı

Madencilik şirketlerinin CEO’ları halving olayına sayılı günler kala Bitcoin’e ilişkin beklentilerini paylaştı. Detaylar şöyle…
Bitcoin Madencileri Yarılanma Öncesi Beklentilerini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Kripto para topluluğu bu hafta dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin madencilik yarılanmasını bekliyor. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerin CEO’ları BTC’den bu sürece ilişkin beklentilerini paylaştı. Bernstein tarafından hazırlanan araştırma raporunda, bazı CEO’ların sektörde konsolidasyon potansiyeline dikkat çektiği bilgisi yer aldı.

Raporda, Bitcoin madencilerinin bu yıl kripto para biriminden düşük performans göstermiş olabileceği, ancak ödül yarılanması yaklaştıkça CEO’larının iyimser kaldığına yer verildi.

Düşük performansın, madencilik stoklarından perakende likiditesini emen spot Bitcoin ETF’lerdeki güçlü hareketlerden ve yarılanmanın madenci gelirleri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerden kaynaklandığı belirtildi.

Dört yıllık yarılanma, madenci ödüllerinin azaldığı ve Bitcoin arzındaki büyüme oranının yavaşladığı zamandır. Yarılanmanın 20 Nisan’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Bernstein, Riot Platforms, CleanSpark, Marathon Digital, Cipher Mining ve Hut 8 CEO’larıyla röportaj yaptı. Hazırlanan raporda şirketlerin bu döngüde nispeten rahat bir mali pozisyonda olduklarını ve dolayısıyla yarılanmanın etkisine dayanmaya daha hazırlıklı oldukları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

CleanSpark CEO’sunun sektörün önde gelen 4 madenciyle birleşmesini beklediğine yer verilen raporda, RIOT, MARA, CLSK ve CIFR’nin lider olacağına inandığı belirtildi.

Bernstein, bu dönemdeki bir diğer dikkate değer değişikliğin, Bitcoin blok zincirindeki uygulama ve katman 2’lerin geliştirmesi olduğu, bunun da artan gelir akışları olarak madencilere geri dönen ağ ücretlerinde artışa yol açtığını bildirdi.

Riot ve CleanSpark’ın yıl sonuna kadar kapasiteyi iki katına çıkarmayı bekledikleri ve bunun da yarılanmanın etkilerini telafi edeceği tahmin edildi. Bu yılın başından itibaren ticarete sunulan spot Bitcoin ETF’leri ve halving beklentisi ile Bitcoin, Mart ayında 73.000 doların üzerine çıkarak tarihi zirvesini yineledi.

Bu zirveyi takip eden haftalar içerisinde BTC’de kayıplar arttı ve kripto para birimi 62.600 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın