Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Powell’i Beklerken, 10 Yıllık Hazine Getirileri %2’nin Altına Düştü

Wall Street, FED Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasını beklerken fazla değişmedi; ama 10 yıllık Hazine getirileri yüzde 2'nin altını gördü.
Wall Street Powell’i Beklerken, 10 Yıllık Hazine Getirileri %2’nin Altına Düştü
Yorum

ABD borsa endeksi vadeli işlemlerinde sabah saatlerinde yatırımcıların FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı yorumlara odaklanması ile çok az değişiklik gözlendi. TSİ 14:00’da Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri 23 puan düşerek, açılışta marjinal bir kazanç olduğunu gösterdi.

S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri ile ilgili işlemlerde, Dow Jones’a oranda biraz daha düşük seviyelerden açılışa işaret etti.

Nasdaq ve S&P 500 Düşüşle AçılışFED Başkanı Jerome Powell, TSİ 20:00’de Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşma yapacak. Powell’ın FED’in ekonomi ve para politikası konusundaki görüşünü tartışması bekleniyor.

Powell’ın sözleri, FED’in geçen hafta faiz oranlarını değiştirmeden sürdürdüğünü ve mevcut ekonomik genişlemeyi sürdürmenin uygun davranacağını söylesinden sonra gelecek. Bu işlem, yatırımcıların FED indirim oranlarının önümüzdeki ay yüzde 100 oranında fiyatlandırmasına neden oldu.

Bugün New York FED Başkanı John Williams, Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ve St. Louis FED Başkanı James Bullard da konuşacak.

FED Başkanları KonuşmalarıYatırımcılar, bu hafta sonunda Donald Trump ile Xi Jinping arasında bir görüşme yapılmasını da bekliyorlar. Trump ve Xi arasındaki buluşma Mayıs ayında yeniden başlayan gerginlikten bu yana liderler düzeyinde ilk buluşma olacak. ABD’nin Çin malı ithalatı için tarifelerde artışa yol açabileceği biliniyor.

Bloomberg, ABD yetkililerinin, ülkenin Çin’deki kayda değer ekonomik reformları uygulamadaki tutumunu değiştirmeyeceği konusunda ısrar ederek görüşme beklentilerini düşürmeye çalıştığını bildirdi. Washington ve Pekin, 2018’den beri birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık tarife uyguladı.

Yatırımcıların Powell’a odaklanmasıyla 10 yıllık Hazine bonosunun verimi, dün geceki işlemlerde yüzde 2’nin altına düştü.

10 Yıllık Getirisi Yüzde 2'nin Altına İndiTSİ 14:40 civarında fiyatın tersine geçen 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi, öğleden sonraki işlemlerde yüzde 2,009’da seyretti. 3 aylık Hazine bonosunun getirisi ise yüzde 2,128’e yükselirken, 2 yıllık getiri yüzde 1,738’e ulaştı.

Bank of America’dan Ethan Harris de dahil olmak üzere ekonomistler, Powell’ın konuşmasının büyük reim değerlendirmesi ve merkez bankasının zorlukları hakkında olacağını tahmin ediyorlar. Birçok ekonomist ise Powell’ın siyasi soru alıp almayacağını merak ediyor. G-20 hakkında yorum yapabileceği söylenirken, Temmuz ayında bir faiz indirimi yapıp yapmayacakları konusunda da işaretler beklenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu