Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalardaki Ralli, Trump’ın ve Powell’ın Konuşmalarıyla Testten Geçecek

Piyasalarda başlayan ralli, bölgesel Fed başkanlarının ve Trump'ın Salı günkü konuşmasıyla bir testten geçmiş olacak.
Piyasalardaki Ralli, Trump’ın ve Powell’ın Konuşmalarıyla Testten Geçecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret görüşmelerinde gelinen nokta, piyasalara iyimserlik kazandırdı ve bir rallinin başlamasını sağladı. Ayrıca Fed’in uzlaştırıcı politikası, borsaların yükselişini kolaylaştırdı. Ancak bu hafta ABD Başkanı Donald Trump ve Fed Başkanı Jerome Powell ile diğer bölgesel başkanların yapacağı konuşmalar ön planda olacak.

Dengeleyici bir küresel ekonominin fonunda hisse senetleri yeni seviyelere yükseldi ve tahvil getirileri, özellikle geçen hafta 10 yıllık Hazine veriminde 23 baz puanlık bir artışla daha da yükseldi.

Getiriler, fiyatların tersi yönünde hareket ediyor ve 10 yıllıklar yüzde 1,94’e yükselerek haftayı sonlandırdı. Böylece 1 Ağustos’tan bu yana en yüksek kapanış seviyesini kaydetti.

Trump, Salı öğle yemeğinde New York Ekonomi Kulübü’nde konuşacak ve yatırımcılar olası bir ticaret anlaşmasında açıklık kazanmayı umuyorlar. Fed başkanı ise Çarşamba günü Kongre Ortak Ekonomik Komitesi’nde konuşacak ve Perşembe günü Meclis Bütçe Komitesi yapılacak. Diğer bölgesel Fed başkanlarından da konuşmalar bekleniyor.

Çarşamba günü TÜFE, Cuma günü ise perakende satış ve sanayi üretimi dahil olmak üzere birkaç önemli ekonomik rapor açıklanacak. Empire State üretim anketinin, Cuma günü New York bölgesindeki imalat sektörüne yeni bir bakış sağlaması bekleniyor. Aynı zamanda bazı büyük şirketlerden kazanç raporları gelecek.

Temsilciler Meclisi, ilk defa halkın önünde soruşturma duruşması düzenliyor. Ancak piyasalar konuyu şimdiye kadar görmezden geldi ve Senato’nun, başkanı mahkum etmesinin pek mümkün olmadığını gördü. 15 Aralık’a daha yakın bir olan bir takvim programında, Çin’den gelen tüketici ürünlerine ilişkin yeni tarifelerin yürürlüğe gireceği için ticaretin piyasalar için en önemli kart olmaya devam etmesi muhtemel.

Hisselerde Rekor Yükseliş

Hisselerde Rekor YükselişGeçen hafta hisse senetleri yeni seviyelere yükselmeye devam ederken, ana endekslerin tümü, tahvillerin çok satılmasıyla rekor seviyelere ulaşmıştı. S&P 500, yüzde 0,9 artışla beş haftanın en yüksek seviyesine ulaşırken, şu ana kadar Kasım ayında yüzde 1,8 yükseldi. S&P endeksi Cuma günü 3.093 seviyesinden kapandı.

Hisse senetleri, Trump’ın Çin’in talep ettiği tarife geri çekme işlemini kabul etmediğini belirttikten sonra Cuma günkü oturumda geçici olarak düşüş kaydetti. Bu nedenle ne tür bir anlaşma yapmayı umduğuna dair herhangi bir içgörü önemli olabilir.

QMA’nın baş yatırım stratejisti Ed Keon, “Başkan Trump her zaman tahmin edilemez, bu yüzden ne dediğini görmek zorundayız,” dedi. Keon yakın gelecekte bir çeşit ticaret anlaşması bekliyor ve bu risk piyasaların ilerlemesine yardımcı olabilir.

Keon, “Bunu yorumlama şeklimiz muhtemelen ateşkes anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri bu retorikten birinci aşama bir anlaşma olduğunu kullanıyor. Çin aynı söylemleri benimsemedi. Bu yüzden ilk anlaşmada zorluklarla ilgili konularda büyük ilerleme kaydedip edemeyeceğimizi bilemiyorum,” ifadelerini kullandı.

Diğer sorunun başkanın seçimlerde avantaj elde edebilmek için Çin ile bir anlaşma yapmasının gerekliliğinden bahseden Keon, bu konuda Trump’ın ne yapacağına dair bir fikri olmadığını belirtti.

Cowen politika stratejisti Chris Krueger, Trump’ın Salı günkü konuşmasının bir anlaşma için önemli olabileceğini ifade etti.

Krueger, “Aklımızda, en kritik bölümler ticaretle ilgilenecek ve Trump’ın Çin ile yapılan birinci aşama anlaşmayı ve tarifelerin zamanlanmış bir geri dönüşünü destekleyip desteklemediği ile ilgilenecek. Bu, etkili Çin şahinlerinden beklenen gerilemenin şiddetini ölçmek için bir deneme balonu olabilir. Trump açıklama yapacak ve sonra iki moderatörden sorular alacak,” dedi.

Powell’ın ifadesinin, Fed’in 30 Ekim oran indirimini takiben piyasalara gönderdiği açık mesajın ardından piyasaları etkileme potansiyeli olması beklenmiyor.

Keon, “Başkanın son basın toplantısında yaptığı söylemlere devam etmesini beklerdim. Muhtemelen beklemededirler. Verilere bağlı olacaktır. Herhangi bir şey varsa veriler marj konusunda biraz daha umut verici görünüyor. Elbette tüketici ve hizmet sektörü gayet iyi görünüyor. GM grevi son erdiğinde, bundan etkilenen bazı şeylerin iyileşmesi gerekiyor. Oranların şimdilik uygun olduğunu düşünüyorlar ve ekonomi zayıflarsa daha ileri adımlar atmaya hazırlar,” ifadelerini kullandı.

ABD Ekonomisi için İyimserlik

ABD Ekonomisi için İyimserlikKüresel ekonominin sağlığı aylardır piyasalarda endişe verici bir konu olmuştur. Ancak verimdeki küresel artış ve küresel PMI verilerindeki iyileşme işaretleri ile yatırımcılar açıkça daha iyimser hale gelmiştir.

Keon, yıl sonu için şüpheleri olduğunu ancak ABD dışındaki ekonomik görünümün düştüğünü düşündüğünü söyledi. Keon, “Bir veya iki ay önce oldukça aktif olan durgunluk konuşması gerçekten de öldü. Verim eğrisi çarpıcı bir şekilde ters çevrildi. Ekonomik görünüm hakkında biraz daha iyi hissediyorum,” dedi.

Verim eğrisi tersine döndüğünde, kısa vadeli oranlar, uzun vadeli Hazinelerin veriminin üzerine çıkar. Yatırımcılar ekonominin yakın vadede olduğundan daha uzun vadede daha zayıf olacağına bahse girdiğinden bu durgunluk uyarısı olarak algılanır. Ancak ani bir değişim oldu ve verimler normale döndü.

Keon, yüksek verimin olumlu bir işaret olduğunu ve hisse senetlerine daha fazla yabancı isimlerle katkı yaptığını söyledi. Keon, “Avrupa’nın durgunluğa girdiği hissi sona ermişti ve işlerin dengelenmekte olduğuna dair işaretler var. Tüm bunlar bir dakika içinde değişebilir. Ancak genel görünümün son bir veya iki ay içinde önemli ölçüde toplandığı görülüyor,” dedi.

Richard Bernstein Advisors’ın portföy stratejisti Dan Suzuki, gelişme konusunda daha temkinli olduğunu belirtti. Ancak kazançların beklendiği kadar kötü olmasa da Fed’in oranları düşürdüğünü ve ticaret durumunun iyileşiyor gibi göründüğünü de ifade etti.

Suzuki, makroekonomik verilerde iyimserlik olduğunu ve piyasaların bunu dikkate aldığını söyledi. ABD üretiminin birçoğunun inandığı gibi istikrar kazandığına dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söyledi. ISM üretimi Ekim ayında Eylül’e göre daha iyi olduğunu belirten Suzuki, ancak halen daralma yaşandığını dile getirdi.

Suzuki, yatırım tarafında şirket güveninin çok düşük ve belirsizliğin yüksek olduğunu belirtti. CEO’nun güveninin düştüğü durumlarda ise büyümede büyük bir toparlanma görülmesinin sıra dışı olacağına dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu