Dolar (%0.53) 13.601
Euro (%0.72) 15.427
Sterlin (%0.65) 18.5167
Ons (%0.04) 1814.60
Gram (%0.37) 792.41
Çeyrek (%0.37) 1295.58
THYAO (%-4.95) 26,88
ASELS (%-5.86) 22,80
PETKM (%-9.15) 8,74
EUR/USD (%0.16) 1.13353
USD/JPY (%-0.30) 114.28
EUR/GBP (%0.06) 0.8332
Petrol (%0.92) 85.61
Gümüş (%0.34) 23.573
Bitcoin (%-1.12) 41779.60
Ethereum (%-3.04) 3105.13
Bist100 (%-5.08) 1,979.83

Haydan Gelen Para Huya Gider Demeyen Piyango Kazananlarının Dikkat Etmesi Gerekenler!

Haydan Gelen Para Huya Gider Demeyen Piyango Kazananlarının Dikkat Etmesi Gerekenler!
20 Ocak 2016 | 15:56 Son Güncelleme: 31.05.2017 / 17:13:04
Yorum

Piyango kazanmak birçoğumuzun hayali olsa da oldukça az sayıda insanın bu konuyla ilgili gerçek bir planı var. Bu nedenle, olur da bir gün talih kuşunu yakalarsınız diye sizlere yardımcı olacak birkaç tüyoyu paylaşmak istedik. Nasrettin Hoca’nın deyimiyle, “Ya tutarsa?” diyerek başlayalım…

Öylesine şanslı bir gününüzdeydiniz ki birkaç trilyonluk piyango ikramiyesi size isabet etti. Öncelikle serinkanlılığınızı muhafaza etmelisiniz. Tamam hoplayın, zıplayın; ama aklınıza da mukayyet olun. Bu tip ani gelir artışları, insanların lüks harcamalar gibi mantıksız kararlar almalarına yol açar. Sonuysa malum; Nimet Abla’nın önünde geçen bir ömür! Ama unutmayın ki zaten isabet eden şans, milyonda birdi ve tekrar yakalamanız kim bilir ne zaman nasip olur.

İlginizi Çekebilir:
Zamanında Piyangodan Para Kazananlar Şimdi Ne Alemde?

Birçoğunuzun duruma itiraz ederek; “eğer kazanırsam güvenli bir şekilde saklarım, büyük bir kısmı ile yatırım yaparım ve yaşam tarzımı çok fazla değiştirmem,” dediğini biliyorum. Ama ne yazık ki istatistikler bu durumun hayal edildiği gibi gerçekleşmediğini ispatlıyor. Tarihin bizlere gösterdiği; ani bir gelir yakaladıktan sonra bu duruma uygun bir planınız yoksa, çok kısa sürede en başa ve hatta başlangıçtakinden daha kötü durumlara düşebilindiğidir. Bu nedenle biz de bir gün Mısır’daki amcanızdan miras kalırsa, yaşamış olduğunuz evin değeri milyon dolarları bulursa ya da klişe bir deyim olan “talih kuşu” başınıza konar da yüklü miktarda ani bir gelir elde edersiniz diye düşünerek, bu para ile neler yapmanız gerektiğini sizler için listeledik. Bu plana uyup uymamak elbette sizin bileceğiniz iş. Sonuçta para sizin paranız. İster bir günde çatıdan insanların kafasına saçarsınız, ister tanımadık akrabalardan kaçmak için kimliğinizi değiştirirsiniz… Ama yine de keyif alacağınız bu yazıya göz atmanızda fayda var.

İşte karşınızda piyango kazandığınızda yapmanız gerekenler:

7 Bir Süreliğine Hiçbir Şey Yapmayın

Bir Süreliğine Hiçbir Şey Yapmayın6 ya da 7 rakamlı bir gelir ile seçkin bir şeyler satın almak, hayır kuruluşlarına bağışta bulunmak ya da borsada büyük miktar yatırımda bulunmak gibi önemli davranışlarda bulunmak isteyebilirsiniz. Ancak, önemli bir ekonomik karar almadan önce bir süreliğine sakin kafayla oturup, rahatlamalısınız.

İlk yıl içerisinde toplam paranızın %10’unu harcamak kesinlikle en iyi yol değildir. Elbette ki eğlenin, fakat aşırıya kaçmayın. Her zaman için uzun vadeli planlar yaptığınızı kendinize hatırlatın ve her şeyinizi tehlikeye sokacak hatalar yapmaktan kaçının.

6 Makul Bir Şekilde Zenginliğin Tadını Çıkarın

Makul Bir Şekilde Zenginliğin Tadını ÇıkarınHarcamalar açısından abartılı olmayı sizlere önermiyoruz. Aslında, paranın tamamıyla saltanat sürmemelisiniz. En iyi tavsiye tatilinizin ilk kısmında hayatınızın tamamını değiştirmemenizdir. Toplamdaki miktara bağlı olarak, eğlenmek ya da keyif sürmek için paranızın %5’lik kısmını alabilirsiniz. Sonrasında kendinizi, uzun vadeli fırsatlar ile ilgili kurmuş olduğunuz hayallerle şımartabilirsiniz…

PİYANGO KAZANANLARIN PARA SAVURDUĞU 10 YER İÇİN TIKLAYIN.

5 Paranızı Koruyun

Paranızı KoruyunBiraz eğlendikten sonra, uygun bir yatırım kanalı bularak paranızı burada kullanmanız gerekmektedir. İnsanların düşündüğünün tam tersini düşünün! Bu miktar, zengin kalabilmeniz için yeterli bir rakam değildir. Toplam para ile neler yapabileceğinizi bir düşünün.

500 bin TL, insanların emekli olduklarında rahat içerisinde yaşayabilecekleri 5 milyon TL’ye yakın bir rakam değildir. Bu nedenle; amaçlarınıza, yaşınıza, borçlarınıza ve biriktirdiklerinize bağlı olarak 500 bin TL belki emekliliğinizi koruma altında tutmaya yeterli gelmeyebilir.

4 Siz Ne Yapmak İsterdiniz?

Siz Ne Yapmak İsterdiniz?Böylesine yüklü miktardaki bir parayla neler yapabileceğinizi bir düşünün. Bu para, çocuklarınızın eğitimi için kredi ödemelerinizi ya da gelecek yıllardaki yaz tatilinizi karşılamanız için yeterli olur mu? Eğer dikkatlice bu para ile nasıl bir yatırım yapacağınızı planlarsanız, mevcut yaşam tarzınızı değiştirmeden sizi ve ailenizi uzun bir süre boyunca ayakta tutabilir. Kritik hedeflerinizi düşünün ve paranızın sizi bu amaçlara nasıl ulaştırabileceğini tahmin edin.

3 Ayrı Bir Hesap Açın

Ayrı Bir Hesap Açınİnsanlar ellerindeki büyük miktardaki parayı daha saha sağlam tutabilmek adına farklı hesaplar açarlar. Ancak bazıları da vardır ki paralarının sıcaklığını hissetmek ister. Onlar için paralarının nerede muhafaza edildiğini bilmek daha önemlidir.

Bizden size öneri, içerisinde maaşınızın da yer aldığı bütün hesaplarınızı bir araya toplamayın. Harcama bütçenizin dışında da bir miktar paraya sahip olmalı ve bu meblağı ayrı bir yatırım olarak kıllanmalısınız.

2 Finansal ve Kişisel Vergi Danışmanı Edinin

Finansal ve Kişisel Vergi Danışmanı EdininYüklü miktarda paralar ya da ödüller kazandığınız zaman, çeşitli finansal karmaşıklıklar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu karmaşıklıklar genellikle, gelir vergisi ve gayrimenkul gibi farklı alanlarda birçok konuyu içermektedir.

Paralarınızın miktarını tam olarak hesaplayabilmek ve servetinizi uygun bir şekilde yönetebilmek için danışmanlardan profesyonel yardım almanızın sebebi de budur.Bu şekilde bir güven ortamı oluşturabilir, özel hayat sigortasıyla kendinizi güvence altına alabilir, bir irade oluşturabilir ya da yaralanmalarınızdan ölümünüze kadar gerekli olan temel belgelerin de hazırlandığından emin olabilirsiniz.

1 Akrabalarınız veya Arkadaşlarınız ile Aranıza Mesafe Koyun

Akrabalarınız veya Arkadaşlarınız ile Aranıza Mesafe KoyunAkrabalarınız ya da çevrenizdekiler için yürüyen bir ATM makinesi haline gelmeyin. Piyango kazanmanız etrafınızdakilerin sizden kredi istemesine yol açabilir ya da sizleri bu insanlara maddi hediyeler vermek zorunda hissettirebilir.

Çoğu insanın arkadaşları ve akrabaları ile maddi sınırlar kurması gerektiği konusunda hiçbir fikri yok; çünkü bu insanlar parasal istekler ile duygusal gereklilikleri karıştırıyor olabilir. İyiliğinizi başkalarının istismar etmesine izin vermeyin, çünkü bu kredi isteme durumu sürekli hale gelebilir.

Genellikle “piyango size çıksa ne yaparsınız?” sorusu, yılbaşı haber programlarının ya da o gün ki en büyük gündemlerden bir tanesidir. İnsanların cevapları doğal olarak kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak “ev alacağım,” “araba alacağım” ya da “dünya turuna çıkacağım” gibi klişe haline gelen cevaplar verilir. Zamanında zorluğu gören herkes, elbette ki bu parayla sefa sürmek isteyecektir ve bu onun en doğal hakkıdır. Ancak, nereye kadar bu şekilde yaşayabilirsiniz? Eğer doğru yatırımlar yapıp bu parayı makul bir şekilde harcarsanız, ömrünün geri kalanında fakirlik nedir bilmez. Sizler için hazırlamış olduğumuz, olur da piyango çıkarsa yapmanız gerek 7 davranış hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar