Paylaşım

Paypal Türkiye’ye Geri Dönecek mi?


 

Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana, Türkiye’deki faaliyetlerini durduran Paypal’ın geri dönmek için çalışmalar yaptığı söyleniyor. Peki, Paypal kesin olarak geri dönüş yapacak mı? Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Dilerseniz, PayPal’ın Türkiye’den çekilme sürecini birlikte hatırlayalım…

Haziran ayından bu yana, Türkiye ayağında tüm operasyonlarını durduran Paypal, internet sitesinden yaptığı açıklamada nedenlerini açıklamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptıkları lisans başvurusunun reddedilmesi nedeniyle faaliyetlerini sonlandırma kararı almıştı. Açıklamanın son bölümünde ise şirket, Türkiye’de yeniden faaliyet göstermek istediklerini ve çalışmaların devam edeceğini ifade etmişti. Paypal’ın Türkiye’den neden çekildiğiyle ilgili detayları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BDDK’dan yapılan açıklama da Paypal’ı destekler nitelikteydi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Paypal’ın verilerini Türkiye’de tutmayı reddettiğini, bu nedenle de lisans başvurularının onaylanmadığını üzülerek belirtmişti. Gerekli şartlar sağlanıp, yeniden başvuru olması durumunda faaliyetlerin yeniden başlatılabileceğini söyleyen Akben; şirketin geri dönüş ihtimaline yeşil ışık yakmıştı.

Paypal geri dönmeye hazırlanıyor

Henüz Paypal’dan resmi açıklama gelmese de iddialara göre önümüzdeki Mart ayında Paypal, Türkiye faaliyetlerine başlayacak. Bilindiği üzere; birkaç aydır Türkiye’deki banka hesapları ve kredi kartları kullanılarak, Paypal üzerinden herhangi bir işlem yapılamıyor. Ancak bu sorun ‘Cross Border’ adlı yeni bir yöntemle aşılacak gibi görünüyor. Paypal yetkililerinin BDDK’ya bu yöntemi önerdiği konuşuluyor.

Cross Border (sınır ötesi) sistemi; yurt dışındaki kullanıcıya Türkiye’den alışveriş yapma imkanı sağlarken, yurt içinden yurt dışına alışveriş fırsatı sunmuyor. Bu nedenle, sınır ötesi yönteminden sonra 2017 yılsonuna kadar tüm verilerini Türkiye’ye taşımayı kabul eden şirket, sektöre yeniden giriş yapacak gibi görünüyor. Türkiye ticaretinde yüzde 12 pazar payına ve 800 milyon dolar civarında işlem hacmine sahip olan şirketin, yeni sistemle birlikte 400 milyon dolar işlem hacmiyle yola çıkacağı tahmin ediliyor. Tüm detaylar sır gibi saklansa da Paypal Türkiye’ye geri gelmek için can atıyor diyebiliriz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın