Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Şirketlerin Bitcoin Varlıkları 2021’de Büyük Artış Gördü

Halka açık şirketlerde tutulan Bitcoin miktarı, geçtiğimiz yıl artış gördü. Bu, kurumsal ilginin arttığını gösteriyor. İşte detaylar…
Özel Şirketlerin Bitcoin Varlıkları 2021’de Büyük Artış Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Özel şirketler tarafından tutulan Bitcoin miktarı, bir önceki yıla 2021’de önemli ölçüde artış gördü. Tanınmış analist Willy Woo, önemli miktarda BTC’ye sahip halka açık şirketlerin, kamu hisse senedi piyasalarında BTC riskine erişmenin bir yolu olarak spot ETF’lerden pazar payı kazandığını söyledi.

Bitcoin’in en büyük destekçilerinden Michael Saylor’ın CEO’su olduğu MicroStrategy, neredeyse 6 milyar dolarlık kripto varlığına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Firma belirli zaman aralıkları ile portföyüne BTC ekliyor.

Özel şirketlerin BTC varlıkları
Kaynak: Willy Woo

Firma 30 Aralık’ta 94 milyon dolar değerinde 1.914 BTC daha satın aldı. Şirket, Ağustos 2020’deki ilk BTC satın alımından bu yana 2,1 milyar dolardan fazla kar elde etti. Woo ayrıca hisse senedi piyasaları aracılığıyla kamu mülkiyeti için kullanılabilen ETF’ler ve halka açık şirket hazineleri içindeki BTC varlıklara dikkat çekti.

Veriler, dijital para varlık yönetimi şirketi Grayscale’in 2021 sonunda 645.199 BTC ile büyük bir farkla en yüksek pazar payına sahip olduğunu gösteriyor.

Bu rakam Grayscale’in tüm pazarın %71’ine hakim olduğunu ortaya koyuyor. 2020 yılında halka açık şirketlerin tuttuğu BTC miktarı %400 artış ile 3.6 milyar dolar yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu