Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu Mart’ta 127 Milyon Dolar Arttı

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu Mart ayında 210,2 milyar dolara yükselirken, kısa vadeli borcu 12,1 milyar dolara geriledi.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu Mart’ta 127 Milyon Dolar Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart 2019 dönemine ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre Mart ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 3,3 milyar dolar azalırken, uzun vadelilerde 127 milyon dolar artış oldu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2018 sonuna göre 127 milyon dolar artarak 210,2 milyar dolara yükseldi.

Mart Kredi BorcuMart ayında ticari krediler hariç kısa vadeli borç ise 3,3 milyar dolar tutarında azalarak, 12,1 milyar dolar oldu. Bir önceki yılın rakamları ile kıyaslandığında bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,9 milyar dolar azaldı.

Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları 2,3 milyar dolar geriledi ve 30,9 milyar dolar kaydedildi. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 981 milyon dolar azalırken, tahvil stoku 714 milyon dolarlık artışla 5 milyar dolara yükseldi.

Mart ayında finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 628 milyon dolar geriledi.

Finansal Olmayan Kuruluşların BorcuSöz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların tahvil stoku 970 milyon dolar arttı ve 7,4 milyar dolar kaydedildi. Bankaların kısa vadeli kredi borcu 2 milyar dolar azalarak 7,4 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 348 milyon dolar azalarak 3 milyar dolara geriledi.

Alacaklıya göre bakıldığında; uzun vadelide, tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, 2018 sonuna göre 3,4 milyar dolar azaldı ve 142,8 milyar dolara geriledi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 3,7 milyar dolarlık düşüşle 11,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

210,2 milyar dolar olan uzun vadeli toplam kredi borcunun %48,9’u finansal kuruluşlara ait.

Uzun Vadeli Toplam BorçUzun vadeli borcun %51,1’i finansal olmayan kuruluşlara aitken, kısa vadelide bu oran %29,2 seviyesinde. Finansal kuruluşların kısa vadeli toplam borç içerisindeki payı ise %70,8 olarak açıklandı. Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleriyle birlikte toplamda 60,4 milyar dolar tutarında gerçekleşti.

Döviz dağılımı açısından bakıldığında uzun vadeli kredi borcunun %60,9’unu doların, %33,7’sini Euro’nun, %4,1’ini Türk lirasının ve %1,3’ünü diğer döviz cinslerinin oluşturduğunu görmekteyiz. 12,1 milyar dolar olan kısa vadeli borcun ise %43,2’si dolar, %35,5’i Euro, %20,9’u TL ve %0,4’ü diğer döviz cinsinden oluştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum