Yatırım yapmaya başla!

Oyuncuların Twitch’e Olan İlgisi Rakip Platformların Etkisiyle Azaldı

Oyunculara yönelik dijital yayın platformlarının 2019 karnesi açıklandı. Facebook Gaming yükselişi ile dikkat çekiyor.
Oyuncuların Twitch’e Olan İlgisi Rakip Platformların Etkisiyle Azaldı

Oyun dünyası artan ilgi ile beraber her geçen gün daha büyük bir mecra haline geliyor. İnternetin yaygınlaşması ve akıllı telefon kullanımı da bu yükselişte büyük etkiye sahip. Çevrimiçi mağazalar ve yayın servisler her alanda olduğu gibi oyun alanın da kendisini gösteriyor. Oyuncular için ilgi gören başlıca yayın platformu olarak Twitch’i gösterebiliriz. Amazon’un sahibi olduğu yayın servisi kullanım oranı ile büyük pazar payına sahip.

Bununla beraber son yıllarda Twitch’in karşısındaki rakiplerin çoğaldığına tanık oluyoruz. YouTube Gaming, Facebook Gaming ve Twitch’in tanınmış yayıncılarını bünyesine katan Mixer son dönemde sıkça adından söz ettiriyor. 2019 yılına yönelik pazar araştırması ilginç sonuçları ortaya koydu. Araştırmada Twitch’in düşüş trendine girdiği görülürken, Facebook Gaming yükselişi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Facebook Gaming En Fazla Yükselen Platform

Facebook Gaming En Fazla Yükselen Platform

Oyun yayın servislerine yönelik pazar payı araştırması en güncel sonuçları bizlere gösteriyor. Twitch uzun yıllardır olduğu gibi kullanım oranı ile pazarın lideri konumunda. Ancak 2018 ile 2019 arasında platformun kullanımında dikkate değer bir düşüş söz konusu. 2018 yılında yüzde 67.1 pazar payına sahip olan yayın servisi, geçtiğimiz yıl bu payını yüzde 61’e kadar düşürdü.

Twitch geçtiğimiz aylarda popüler yayıncıları Ninja ve Shroud gibi isimleri rakiplerine kaptırdı. Bu isimleri Twitch’ten kapan Mixer ise pazar payı olarak beklenen etkiyi yaratmış görünmüyor. Mixer’in yapmış olduğu transferler ve büyük yatırımlarına rağmen pazar payını sadece yüzde 0.6 oranında artırdığı görülüyor. YouTube Gaming de benzer şekilde ufak oranda bir artış gösterdi.

En çok artışı ise Facebook’un oyun servisi kaydetmiş görünüyor. Facebook Gaming, yeni bir servis olmasına rağmen kullanım oranını yüzde 5.4 oranında artırmayı başardı. Sosyal medya devi ülkemizde de büyük yatırımlar yaptı. Buna rağmen yayın pazarının halen Twitch olduğunu ve büyük farkla önde olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook Gaming Servisine Büyük Yatırım

Facebook Gaming Servisine Büyük Yatırım

Yayın saatine yönelik yapılan araştırmada da Facebook Gaming’in başarısı öne çıkıyor. Bu alanda da Twitch’in de bir önceki yıla göre artış yaşadığı görülüyor. YouTube Gaming ve Mixer ise yayın saatlerinde beklenen artışı sergileyebilmiş değil. Popüler yayıncıların gördüğü ilgi ve kazandıkları gelir pek çok kişinin burada yayın yapma isteğini kamçılar durumda. Uzmanlar 2020 yılı içerisinde hem yayıncıların hem de yayı sürelerinin gözle görülür oranda artmasını bekliyor.

Twitch’in beklenen artışı sağlayamamasına sebep olarak yayıncılara yeterince destek vermemesi gösteriliyor. Facebook Gaming ise bu alanda en büyük yatırımı yapan şirketlerin başında geliyor. Sosyal medya devi 68 milyar dolara yakın piyasa değeri ile öne çıkıyor. YouTube Gaming ise en yüksek değere sahip. Uzmanlar Facebook’un sosyal medya uygulamasına olan ilginin azalması ile beraber oyun platformuna daha fazla yatırım yaptığını belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum