Yatırım yapmaya başla!

Örümcek Figüründen Esinlenen İlginç Masa Saati: “Arachnophobia”

Örümcek Figüründen Esinlenen İlginç Masa Saati: “Arachnophobia”

Şimdilerde unutulsalar da bir zamanların vazgeçilmezleriydi masa saatleri. Özellikle cep telefonun olmadığı yıllarda 8-5 çalışanlarının en büyük yardımcılarıydı. Anımsayanlar hatırlayacaktır, eğer yabancıysanız eski bir masa saatine, onun çıkardığı ses eşliğinde uyumanız neredeyse imkansızdı. Üzerlerindeki yelkovan ve akrebin yaşamı bizim için artık sonlansa da zaman akmaya devam etti. Tabi ki dünyada masa saatlerinin değerini unutmayanlar da var. Tahmin edebileceğiniz gibi burası, dünyanın saat diyarı İsviçre! Bugün sizlerle inceleyeceğimiz tasarım da burada bulunan ustaların şaheseridir.

Genel merkezi Cenevre’de olan MB&F, Maximilian Büsser tarafından 2005 yılında kurulan ve sıra dışı tasarımlarıyla ün kazanmış ayrıcalıklı bir saat üreticisidir. L’Epee ise 1839 yılında Auguste L’Epee tarafından Fransa’da kurulmuş, daha sonra Swiza Group SA’ya katılarak İsviçre üretimi saatler yapmaya başlamıştır. Her ikisi de birbirinden ayrıcalıklı olan markalar, bir araya gelerek ortak bir tasarıma imza attı. Arachnophobia ismini verdikleri masa saati, gerçekten ilginç özelliklere sahip. Ne dersiniz, örümcek korkunuz yoksa bu etkileyici saate daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda örümcek figüründen esinlenilen ilginç bir masa saati:

Arachnophobia Masa Saati

Arachnophobia Masa SaatiArachnophia isimli masa saatinin arkasındaki fikir babası Maximilian Büsser, sınırsız hayal gücü ve işine olan bağlılığıyla bu tasarımı gözler önüne seren asıl isimdir. 218 bileşenden oluşan saate baktığımızda, dikkatimizi ilk çekenin dev bir örümcek figürü olduğunu görüyoruz. Büsser’in, daha önce Cenevre ve Doha’da gördüğü Maman isimli örümcek heykelinden ilham alarak tasarımı ortaya koyduğu belirtiliyor.

Arachnophobia Masa SaatiMaman demişken, isterseniz bu önemli heykel hakkında da kısaca bilgi verelim. Dünyanın çeşitli yerlerinde gösterilen bu anıtsal heykel; bronz, paslanmaz çelik ve mermerden üretilmiş. 1911-2010 yılları arasında yaşamış olan Louise Bourgeois’in heykeli, sanatçının hayatı boyunca tasarladığı en büyük örümcek figürü olarak belirtilmiş. Nitekim Fransız sanatçı birçok örümcek heykeli tasarlamış, hatta bu yüzden “Spiderwoman” (Örümcek Kadın) olarak anılmıştır. Neticede MB&F’in tasarımına ilham veren Maman, 9.1 metreyi aşan boyuyla en ünlü heykeller arasına girmiştir.

Arachnophobia Masa SaatiGelelim Arachnophobia’nın dikkat çeken diğer özelliklerine. Sizin de anladığınız gibi bu saatin en ilgi çekici yönü, kimileri için korkutucu olabilecek örümcek şekli. Siyah ya da 18 ayar altın kaplama seçenekleri olan tasarımın, siyah versiyonu 15.806 dolar olarak belirtilmiş. Arachnophobia’nın altın versiyonu ise 18.079 dolarlık fiyat etiketine sahip. Bu tasarımın zamanı gösteren bölümü de örümceğin gövdesi üzerine tasarlanmış.

L’Epee’nin geliştirmiş olduğu mekanizma, 218 bileşen ve 11 mücevherden oluşturulmuş. Ayrıca saat güç rezervinin de 8 gün olduğu belirtiliyor. Paladyum kaplama ana levhalar, tasarımın donanım dizisine uyması için yeniden dizayn edilmiş. Arachnophobia’nın, 8 örümcek bacağının ise hareket ettirilebilir düzeneklerle ana gövdeye bağlandığını ayrıca belirtelim. MB&F’in en son tasarımı olan bu ürün hem bir masa saati hem de duvar saati olarak kullanılabilir. Saatin ölçüsüyse 405 mm olarak karşımıza çıkıyor.

Böyle bir saati masanızın üzerinde ya da duvarınızda görmek ister miydiniz bilemiyorum. Ancak MB&F Arachnophobia’nın bir tasarım harikası olduğu, şüphe götürmez bir gerçek. Diğer taraftan örümcek korkusu, yani saate ismini veren araknofobisi olan kişilerin bu saat hakkında ne düşündüğünü çok merak ediyorum. Eğer aranızda, benim gibi örümceklerden ölesiye korkan okuyucular varsa, düşüncelerinizi bizimle de paylaşır mısınız? Düşünsenize, gece aniden uyandınız ve masanızda duran 40 cm’lik dev örümceği gördünüz? Örümcek saate elinize ne geçtiyse onunla vurarak, karşı konulmaz sonu gerçekleştirdiniz. En ucuzu 15.806 dolar olan bu saate yazık olmaz mıydı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum