Yatırım yapmaya başla!

Oracle, TikTok için Kurulacak Şirketin Bytedance’dan Bağımsız Olacağını Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde duyurulan TikTok - Oracle antlaşması ile ilgili ABD’li şirketten yeni açıklamalar yapıldı.
Oracle, TikTok için Kurulacak Şirketin Bytedance’dan Bağımsız Olacağını Açıkladı

Son günlerde sosyal medya devi TikTok cephesinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere Çinli uygulama bir süredir ABD baskısına maruz kalıyordu. Geçtiğimiz günlerde Trump’ın imzaladığı kararname ile TikTok ve WeChat’in yasaklanması mümkün hale geldi.

Buna sebep olarak uygulamaların Çin hükümeti ile bağlantılı olması ve veri paylaştığı iddiaları gösterildi. Uygulamaların kapatılmaması için ABD operasyonlarının bir şirkete devredilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde WeChat’in yasaklanma girişimine mahkemeden durdurma kararı gelmişti. TikTok’un ise Microsoft, Twitter, Oracle gibi şirketler ile görüşmeler yaptığı biliniyordu.

Gelinen noktada Oracle ile TikTok’un geliştiricisi Bytedance anlaşma sağladı. Buna göre TikTok Global adına yeni bir şirket kurulacak. Kurulacak olan TikTok Global’in ortakları Walmart ve Oracle olacak. Oracle tarafından yapılan açıklamada bu şirketin Bytedance ile bağlantılı olmayacağı belirtildi.

Oracle’dan TikTok Açıklaması

Oracle’dan TikTok Açıklaması

Oracle kurulacak olan TikTok Global’in ana ortaklarının kendileri ile Walmart olduğunu ve faaliyetlerin Bytedance’tan bağımsız ilerleyeceğini açıkladı. Yani şirketin tamamen ABD kontrolünde olacağını söyleyebiliriz. Kurulacak olan şirketin yüzde 20’lik bir pay sahibi olacağı ve uluslararası başka şirketlerin de katılım sağlayacağı belirtiliyor.

Oracle’dan yapılan açıklamada, “TikTok Global’in kurulmasıyla birlikte Oracle / Walmart yatırımlarını yapacak ve TikTok Global hisseleri sahiplerine dağıtılacak, Amerikalılar çoğunluk olacak ve Bytedance, TikTok Global‘de hiçbir mülkiyete sahip olmayacak” ifadelerine yer verildi. ABD Başkanı Trump kurulacak olan şirketin Çin kontrolünden tamamen bağımsız olması gerektiğinin altını çizmişti.

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı TikTok ve WeChat’e yaptırım uygulamak için harekete geçmiş ve Başkan Trump yapılan anlaşma sonrası yaptırımın ertelenmesine karar vermişti. Çinli sosyal medya uygulamasının önündeki belirsizlik halen devam ediyor. Bu anlaşmanın geçerli olması için Çin hükümetinin de onay vermesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde yeni gelişmelerin yaşanması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum