Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Oracle Kurumsal Müşterilerine Blockchain Teknolojisi Sunacak

Dev yazılım şirketi Oracle, işletmelerin blockchain teknolojisinden yararlanmasını sağlayacak.
Oracle Kurumsal Müşterilerine Blockchain Teknolojisi Sunacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Blockchain, çok partili iş akışlarına güven ve şeffaflık getirmesiyle biliniyor. Bu teknoloji ile kritik verilerin güvenliği sağlanabiliyor. Blockchain’deki potansiyelin farkına varan teknoloji devi Oracle, birleşik veritabanı kullanıcıları için ücretsiz olarak sağlanacak bir kripto-güvenli veri yönetimi teklifinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Oracle’da Veritabanı Teknolojileri başkan yardımcısı Juan Loaiza, blockchain çözümlerini kullanan müşterilerin genellikle bu uygulamaların tam yeteneklerine ihtiyaç duymadıklarının ortaya çıktığını söyledi. Loaiza, tamamen yeni bir teknoloji yığınını, BT ortamına sokmanın karmaşıklığının külfetli olabileceğine işaret etti.

Veriler Blockchain ile Korunacak

Veriler Blockchain ile Korunacak

Özellik, Oracle’ın Hyperledger Fabric üzerine kurulu olan ve genellikle tedarik zinciri yönetimi için kullanılan blockchain platformundan farklı bir yapıya sahip. Oracle’ın blok zinciri tabloları, kurumsal verileri yasa dışı değişikliklerden korumayı amaçlıyor. Loaiza’ya göre blok zinciri tabloları, müşterilerin izinsiz erişime karşı oldukça dayanıklı veri yönetimine ihtiyaç duyduklarında, veritabanını kullanmalarına olanak tanıyor.

Merkezi olmayan çok partili bir sorunu çözmeye çalışmadıklarını söyleyen Loaiza, “Bunun yerine blok zinciri fikrini bir Oracle veritabanına entegre eden yeni bir teknoloji yayınlıyoruz. Blockchain’i kitlelere ulaştırmak için bugün Oracle’ın sunduğu tüm işlevlerle birleştirmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kurumsal müşteriler, blok zinciri tablolarına eklendikten sonra verilerin nasıl silineceğini merak ediyor olabilir. Loaiza’ya göre kuruluşlar, verilerin ne kadar uzun süre değişmeden kalması gerektiğini kendileri belirleyebilecek.

Geleneksel Güvenliğe Ek Koruma

Geleneksel Güvenliğe Ek Koruma

Loaiza, özellikle Oracle’ın blok zinciri tablolarının amacının, iş açısından kritik verileri değiştirilmekten veya silinmekten korumak olduğunu söyledi. Bu teklif Oracle veritabanı aracılığıyla sağlanan geleneksel veri güvenliği özelliklerinin yanı sıra ek bir koruma katmanı görevi görüyor.

Uzmanlara göre bu çözüm, veritabanı güvenlik ihlallerinin devam eden bir sorun olduğu gerçeği göz önüne alındığında özellikle yararlı olabilir. Veri şirketi Risk Based Security’nin 2020 raporuna göre, Ocak ve Eylül 2020 arasında yaklaşık 36 milyar veritabanı kaydının güvenliği ihlal edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%