Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ödeme Yaparken Asla Nakit Para Kullanmadığınız Alışverişler

Ödeme Yaparken Asla Nakit Para Kullanmadığınız Alışverişler
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi kartları, son yıllarda kimsenin cüzdanından eksik etmediği ve herkesin kullanmaktan pişman olmasına rağmen vazgeçemediği bir hal aldı. Öğrenciler de buna dahil olmak üzere neredeyse herkes, en az 2 tane kredi kartına sahip. Bunun en büyük sebebi ise insanların mevcut paraları ile değil de ellerinde bulunmayan parayla alışveriş yaptıklarında sanki hiç paraları eksilmiyormuş gibi hissetmeleri. Kredi kartı taksit sayılarının artması da insanları iyice kart kullanmaya yönlendirmiştir. Kredi kartı taksit sayısı artışıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımının oldukça fazla sebebi vardır. Bunlar genel olarak; eldeki nakit paranın bir anda uçup gitmesini istememek veya alınacak şeyi nakit para ile karşılayamamak şeklinde görülebilir. Aslında insanlar çok haksız da sayılmaz. Bazı harcamalar oluyor ki cepteki para ödemeye yetmiyor fakat kredi kartı ile taksitlendirip işin içerisinden çıkılabileceği düşünülüyor. Böyle bir durumda da insanlar, istemsiz olarak kredi kartlarına yöneliyor. Ancak sorun burada başlamıyor. Asıl sorun, insanların kazandıkları paranın miktarını dikkate almadan harcama yaparak kart borçlarını ödeyememesidir. Böylelikle kendilerini bitmez tükenmez bir döngünün içerisine sokarak, her ay asgari borç tutarını yatırma ile uğraşıyorlar. Kredi kartı borcu ödemesinde karşılaşılan sorunlar hakkında daha detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz. Fakat kredi kartlarının güzel yanları da yok değil. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Dediğim gibi o anki nakit paranızın yetmeyeceği durumlarda kredi kartınıza başvurarak taksitlendirebilir ve istediğiniz şeyi satın alabilirsiniz. Önemli olan, harcamalarınızın farkında olmaktır. Kredi kartınızı bilinçli kullanmak için bilmeniz gerekenlere yazımızından ulaşabilirsiniz.

Peki, ödeme yaparken neredeyse asla para kullanmadığımız alışverişler nelerdir, dilerseniz bunlara bir göz atalım:

Uçak Biletleri

Uçak Biletleriİnsanlar genel olarak uçak biletlerini internet üzerinden aldıkları için nakit kullanma şansları olmuyor. Hele ki Çin veya Amerika gibi uzak yerlere gidileceği zaman imkan olsa dahi nakit ödeme yapmak, pek mantıklı hale gelmiyor. Bilet fiyatları 2 bin liradan başladığı için kimse, böyle bir miktarı nakit olarak vermek istemiyor.

Araba Kiralama

Araba Kiralamaİnsanların araba kiralamayı tercih etme sebebi, genellikle yabancı oldukları bir yeri ziyarete gitmektir. Bu nedenle, her ihtimale karşı yanlarında nakit para bulundurmak isteyeceklerinden araba kiralama işlemini kartla ödemek, kulağa daha mantıklı geliyor.

Tatil Turları ve Otel Rezervasyonları

Tatil Turları ve Otel RezervasyonlarıTıpkı uçak biletleri gibi tatil turları ve otel rezervasyonları da 2 bin ila 3 bin lira civarında bir para gerektireceği için birçok insan, kart kullanmayı daha akıllıca buluyor. Sonuçta her tatil planı yapıldığında elde o kadar para bulunmayabiliyor.

Beyaz Eşya ve Mobilya

Beyaz Eşya ve MobilyaYeni evli olduğunuzu bir düşünün; düğün masrafları ve onca çekilen krediler… korku filmi gibi, değil mi? İşte, vaziyet böyleyken eldeki nakit paranın çoğunluğunu kullanarak beyaz eşya ve mobilya almayı mı tercih edersiniz yoksa karttan çekip, kredi kartı ve banka kredilerinizin taksitlerini mi ödersiniz?

Cep Telefonları ve Diğer Elektronik Eşyalar

Cep Telefonları ve Diğer Elektronik EşyalarTelefonlarını veya diğer elektronik eşyalarını alacağı zaman nakit kullanan var mı acaba? Fahiş fiyatlara sahip oldukları için insanlar, çoğunlukla kart kullanımını tercih ediyor.

Kredi kartları, zor zamanlarınızda kurtarıcınız olabilir fakat aynı zamanda, sizi o zor zamanlara sokan şeyin ta kendisi haline de gelebilir. Kredi kartı kullanımlarınızda biraz daha dikkatli olmalısınız, aksi taktirde kendinizi hiç istemediğiniz bir durumda bulabilirsiniz. Kart kullanımlarınızda mümkün olduğunca dikkatli davranmaya çalışmalısınız. Gelirinizden fazla ödemeniz olursa, kredi kartı kullanımı konusunda pek başarılı değilsiniz demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu