Yatırım yapmaya başla!

Nintendo’nun Mobil Oyunları Geçtiğimiz Yıl 348 Milyon Dolar Kazandırdı

Dünyanın önde gelen oyun geliştiricilerinden Nintendo, mobil pazarda 2018 itibariyle 348 milyon dolar gelir elde etti.
Nintendo’nun Mobil Oyunları Geçtiğimiz Yıl 348 Milyon Dolar Kazandırdı

Nintendo’yu oyun sektörünün en köklü şirketlerinden birisi olarak gösterebiliriz. Japon menşeli şirket, geliştirdiği oyunlar ve konsollar ile tüm dünyada uzun yıllar pazarda büyük yer tutmuştur. Şirket, gelişen teknolojiye de ayak uydurmayı ihmal etmedi. Mobil oyunların hızla hayatımıza girdiği son yıllarda Nintendo da pazarda aktif bir şekilde rol alıyor.

Fire Emblem Heroes, Super Mario Run, Animal Crossing gibi popüler oyunların geliştiricisi olan Nintendo, geride bıraktığımız 2018 yılında, bir önceki yıla göre gelirlerini artırmayı başardı. Açıklanan son rakamlar ışığında şirket, iOS ve Android için geliştirdiği mobil oyunlardan toplamda 348 milyon dolar gelir elde etti.

Nintendo 2018’de Gelirlerini Artırdı

Nintendo 2018’de Gelirlerini Artırdı

Şirketin elde ettiği yüksek gelirde, indirilen oyunlar olduğu kadar, oyun içerisinde yapılan harcamalar da büyük yer tutuyor. 2018’in dördüncü çeyreği itibariyle oyuncuların yaptığı harcamalarda büyük patlama yaşandığı görülüyor. 2018 bilançosuna bakıldığında Nintendo, 2017 yılına göre gelirlerini yüzde 15 artırmayı başardı.

Dördüncü çeyrek bazında bakıldığında ise bir önceki yıla göre yüzde 47’lik bir gelir artışı söz konusu. Elde edilen 348 milyon dolarlık büyük gelirde, en popüler oyunlardan birisi olan Fire Emblem Heroes başrolü oynuyor. Oyunu oynayan kullanıcılar sene boyunca 230 milyon dolar harcama yaparken, tüm şirketin mobil gelirinin yüzde 60’ında pay sahibi oldular. Fire Emblem Heroes çıktığı 2017 yılından itibaren şirkete toplamda 487 milyon dolar kazandırdı.

Şirketin bir diğer popüler oyunu Super Mario Run ise beklentilerin altında kalmış görünüyor. Diğer oyunlardan daha az gelir getiren ve listenin sonunda yer alan Super Mario Run, sadece 10 milyon dolar kazandırdı. Şirketin ayrıca oyun konsolu olan Nintendo Switch sayesinde de yüzü gülüyor.

Nintendo Switch 25 Milyon Sattı

Nintendo Switch 25 Milyon Sattı

Şirket mobil oyunlardan olduğu kadar Switch konsolu ile de başarılı bir yıl geçirdi. ABD’nin en hızlı satılan konsolu ünvanını elinde bulunduran Nintendo Switch, 2018 yılı itibariyle 25 milyon adet satmayı başardı. Nintendo, 2019 yılının ilk çeyreği itibariyle 5 ila 8 milyon daha konsol satmayı planlıyor.

Son 2 yıllık pencereden bakıldığında Nintendo Switch’in 30 milyon satış rakamını devirmesine gözüyle bakılıyor. Nintendo daha önceki yıllarda Wii U konsolunu çıkarmış ancak bekleneni verememiş ve büyük bir başarısızlık yaşamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum