Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nikkei 225 Endeksi 27 Yılın Zirvesinden Kapanış Yaptıktan Sonra Yükselişini Koruyor

Japon 225 Endeksi son 27 yılın en yüksek zirvesine çıkarken, Kanada doları NAFTA ile yükselişe geçti. Detaylar şöyle;
Nikkei 225 Endeksi 27 Yılın Zirvesinden Kapanış Yaptıktan Sonra Yükselişini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın en büyük borsalarından olan Tokyo Borsası’nın en fazla işlem hacmine sahip 255 hissesinden oluşan Nikkei 225 Endeksi, son 27 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 1991 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesinden kapanan Nikkei 225’in yükselişinde, Japon yeninin dolar karşısındaki performansı etkili oldu.

Çünkü Japon yeni, Kasım’dan bu yana dolar karşısındaki en zayıf performansını sergiledi. Cuma günü yüzde 0.8 artış gösteren Nikkei Endeksi, sabah seansını yüzde 0.6 oranında artıda kapattı. ABD ile Kanada’nın NAFTA için anlaştıkları yönündeki haberlerin ardından artıya geçen Nikkei 225’in yanında, Kanada doları ve Meksika pezosu da yükseliş gösterdi.

Buna göre Kanadalı bir kaynak, iki ülkenin Meksika’nın yanında yüzyılımıza uygun ve modernleştirilmiş yeni bir anlaşma için anlaştığını duyurdu.

ABD ile Kanada NAFTA için Anlaştı Anlaşmanın işçiler, çiftçiler ve işletme sahipleri için daha serbest bir pazar ve adil bir ticaret sunarken, aynı zamanda bölgede güçlü ekonomik büyüme sağlayacağı aktarıldı. İşte bu haberlerin ardından, Cuma günü 0.8 puan artıyla son 27 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Nikkei Endeksi, sabah seansını da yüzde 0.6 artıda kapattı. ABD vadeli işlemlerinde de % 0.5 artış yaşandı.

Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities stratejisti Norihiro Fujito da NAFTA’nın Washington için Çin’den sonra ikinci büyük ticaret meselesi olduğunu söyledi.

ABD Kanada Anlaşması Yatırımcıları SevindirecekVe; “yatırımcılar son anlaşmaya olumlu bir şekilde bakacaklar, bunu Çin ile ABD dışındaki ticaret anlaşmazlıklarının çözülmesine işareti olarak yorumlayacaklardır” dedi. İlgili haberlerde ayrıca Japonya Merkez Bankası tarafından yayınlanan ekonomik anket Tankan’a göre büyük üreticilerin; 2018 – 2019 finansal yılı için dolar ortalamasını 107.40 Japon yeni olarak tahmin ettikleri belirtildi.

Fakat bu tahminin epey aşağısına inen Japon yeni Pazartesi günü dolar karşısında 114.00 seviyesinde işlem gördü.

Japon Yeni Pazartesi günü Dolar Karşısında 114.00 Seviyesinde Bu noktada görüş bildiren bir stratejist; yenin Tankan tahmininden daha düşük seviyede olduğu vurgulayarak şirketlerin kazançlarını gözden geçirebileceklerini ve bu tür beklentilerin borsaya destek verebileceğini dile getirdi. İlaveten; Tankan raporunun artan hammadde maliyetlerine ve üretimi durduran bir dizi doğal afete gönderme yaparak bunların Eylül çeyreğinde Japon üreticilerinin iş güvenini sarstığını bildirdiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu