Yatırım yapmaya başla!

New York Tıp Fakültesi Elektronik Sigaranın Zararı Hakkında Yeni Bir Araştırma Yayınladı

Son günlerde kullanımı hızla artan elektronik sigaranın zararına dair uzmanlardan yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar…
New York Tıp Fakültesi Elektronik Sigaranın Zararı Hakkında Yeni Bir Araştırma Yayınladı

İnsanlar son yıllarda sigarayı bırakmak amacıyla elektronik sigaralara dört elle sarılmış durumda. Normal sigaraya göre çok daha düşük nikotine sahip olduğu belirtilen elektronik sigaranın zararsız olduğu düşüncesi hakim olmuş durumda. Bu sayede insanlar normal sigarayı bırakabildiklerini belirtiyorlar. Elektronik sigaranın ülkemizde satışı yasal değil. Milyonlarca insan bu cihazlara illegal yollarla sahip oluyor.

Geçtiğimiz günlerde kaçak tütünle mücadele kapsamında yetkisiz şekilde sarma sigara satışına da yasak getirilmişti. Peki elektronik sigaralar zannedildiği kadar zararsız mı? Bu konuyla ilgili sürekli yeni araştırmalar yapılmakta ve e-sigaraların zannedildiği kadar zararsız olmadığı ortaya çıkmakta. Son olarak ABD’de konuyla ilgili yapılan yeni bir araştırma bu tezi doğrular nitelikte.

Kanser ve Kalp Krizi Riskini Artırıyor!

New York Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma ile elektronik sigara kullanan insanlarda kalp krizi ve kanser riskinin normal insanlara göre çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yapılan deneyde, elektronik sigara dumanına maruz bırakılan farelerin kalp ve akciğer hücrelerinde hasar meydana geldiği belirtildi. Bu da e-sigaranın kanser ve kalp hastalıkları riskini belirgin şekilde arttırdığını ortaya koyuyor.

Ancak yine de yapılan araştırma elektronik sigaranın normal sigaraya göre %97 oranında daha az zararlı olduğunu gösteriyor. Kanser oluşumuna yol açan pek çok madde elektronik sigarada çok daha az miktarda bulunuyor.

Mevcut Veriler Yeterli Değil

Elektronik sigaranın son bir kaç yıldır kullanımının artmış olması, hakkındaki araştırmaların yeterliliği konusunda bir soru işareti oluşturuyor. Her ne kadar normal sigarada bulunan pek çok zararlı madde e-sigarada bulunmasa da bu cihazları tamamen zararsız olduğunu söyleyemeyiz. Uzmanlar hala elektronik sigara ile bilinmeyen pek çok zararın olabileceğini belirtiyor.

Önümüzdeki günlerde muhakkak elektronik sigara ile ilgili yeni araştırmalar kamuoyunda kendisine yer bulacaktır. Burada yapılması gereken en doğru şeyin bu maddelerin hiçbirini kullanmamak olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum