Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NASA Açıkladı: Buz Seviyesinde Rekor Düşüş!

NASA son yaptığı açıklama ile azami buz seviyesinin 1979 yılından beri en düşük ikinci seviyeye ulaştığını belirtti. Detaylar haberimizde…
NASA Açıkladı: Buz Seviyesinde Rekor Düşüş!
Yorum

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) küresel ısınmanın Dünya’yı ne derece tehdit ettiğine dair araştırmalarına her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu Antartika paylaşımı ile Dünya’nın iklim geleceği hakkında korkutan açıklamalara yer veren kurum, son yaptığı ölçüm ile de bu durumu gözler önüne koydu.

Daha önce Türkiye için de iklim değişikliği uyarısında bulunan kurum yetkilileri, son olarak Kuzey Kutup Dairesi’nde 17 Mart tarihinde dikkat çeken bir araştırmaya imza attı. NASA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada son 40 yılın en düşük ikinci seviyedeki buz seviyesinin ölçüldüğüne yer verildi.

1979’dan Beri En Düşük İkinci Buz Seviyesi

NASA’nın 17 Mart tarihinde Arktik bölgesinde yaptığı ölçüm tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. 1979 yılından beri en düşük ikinci seviye olarak ölçülen buz seviyesi 14.48 milyon kilometrekare olarak ölçüldü.

En düşük seviyenin geçen yıl ölçüldüğü araştırmada geçen yıldan bu yana önemli bir artış gerçekleşmiş değil. En düşük seviyeye göre sadece 60 bin kilometre kare buzul artışı saptanan araştırma sonucunda buzullardaki ciddi erimenin devam ettiği ortaya konulmuş oldu.

Eriyen Buz Miktarı Tüyler Ürpertecek Cinsten

NASA uzmanlarının yapmış olduğu araştırma Dünya’nın son yıllarda geçirdiği değişimin gelecek için büyük tehlike arzettiğini gösteriyor. Son yıllarda eriyen buz miktarının toplamı ABD’nin California ve Teksas eyaletlerinin yüz ölçümü ile aynı boyutta olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koyuyor.

Kuzey Kutup Dairesi’ndeki buz miktarındaki önemli azalma, iklim değişikliğinden hayvanların ve bitkilerin yaşamlarına kadar pek çok alanda etkisini gösteriyor. Küresel ısınmanın etkisiyle yaşanan bu değişimler sonrasında, Dünya ikliminin geleceği için malesef karamsar bir tablo ortaya çıkıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu