Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NASA’ya Göre Dünya 2020 Yılında Yaşanacak Güneş Fırtınasından Etkilenebilir

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) önümüzdeki yıl gerçekleşecek güneş fırtınasından gezegenimizin olumsuz etkilenebileceğini açıkladı.
NASA’ya Göre Dünya 2020  Yılında Yaşanacak Güneş Fırtınasından Etkilenebilir
Yorum

NASA’nın zaman sürekli galaksimizde meydana gelen çeşitli olaylara yönelik uyarılar yaptığı biliniyor. Özellikle Güneş’te meydana gelen patlama olayları sonucu oluşan fırtınalar tüm galaksiyi etkilediği gibi Dünya’mızı da etkileyebiliyor. Bu alanda sürekli araştırmalar yapan NASA, 2020 yılında yaşanması muhtemel bir Güneş fırtınasına karşın uyardı.

Yapılan araştırmalar yaklaşık 10 yılda bir Güneş’te büyük değişimler gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Evre değişimi olarak adlandırılan bu doğa olayında maksimum ve minimum evreler görülür. NASA’nın Güneş fırtınaları üzerine yaptığı araştırmalar bu yıl ve önümüzdeki yıl içerisinde Güneş’in minimum evrede olacağını ve fırtına olasılığının en üst seviyeye çıkacağını ortaya koydu.

NASA’dan Güneş Fırtınası Uyarısı

NASA’dan Güneş Fırtınası Uyarısı

Güneş’te yaşanan patlamaların, gezegenimizi çevreleyen iletişim uydularında çeşitli sıkıntılar yaratabileceği belirtiliyor. Yaşanması muhtemel bu durum sonrası Dünya genelinde bölgesel güç kesintileri yaşanabileceği ifade ediliyor. NASA araştırmacısı Dean Pesnell, Güneş fırtınalarını gezegenin doğası için normal bir olay olarak tanımlıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pesnell “Güneşin doğal yaşam döngüsünde bu patlamaları sıkça görüyoruz. Güneş fırtınaları, gezegenlerin çevrelerinde olumsuz etkilere sebep olabilir fakat bu doğal bir olay.” diye konuştu.

Güneş’te yaşanan fırtınaların göçmen kuşların rotalarında değişikliğe neden olabileceği biliniyor. Dolayısıyla Dünya’mızı doğrudan etkileyecek bu doğa olayı sonrası, hava durumu tahmin sistemleri, navigasyon sistemleri ve kitlesel iletişim araçları kullanılmaz hale gelebilir. Yaşanması muhtemel doğa olayı ayrıca uzayda görev yapan astronotları da etkileyebilir.

Bu alanda da araştırmalar yapan NASA araştırmacısı, “Manyetik alanda yaşanan zayıflama, kozmik ışınlardan korunmayı zorlaştırıyor. Bu da uzaydaki astronotlar için tehdit oluşturabilir.” açıklamasında bulundu. NASA’nın yaptığı araştırmalara göre 2019 ve 2020 yılı Güneş fırtınaları açısından riskli yıllar olarak değerlendiriliyor. Konuyla ilgili ajans yetkilileri araştırmalarını sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu