Yatırım yapmaya başla!

Mueller’in Raporu Haftanın Son Gününde Yankılanırken, Trump Tarafı ve Nadler İfadeleri

Robert Mueller tarafından yayınlanması beklenen rapor, açıklanmasının ardından gündemde yankılandı. Gelişmeye dair tarafların yorumlarına bakış;
Mueller’in Raporu Haftanın Son Gününde Yankılanırken, Trump Tarafı ve Nadler İfadeleri

Başkanın bazı müttefikleri Mueller sondasının (araştırma) kökenini araştırmak için Adalet Bakanlığı’na baskı yapmaya devam etmesini istedi. Bay Barr, bunu yapmak için bir görev gücü oluşturduğunu ve bölüm genel denetçisinin geçen yıldan beri konuyla ilgilendiğini ifade etti.

Cumhuriyetçiler Başkan’ın davranışlarını eleştirmekten büyük ölçüde kaçınırken, bunun bir istisnası Senatör Utah’lı Mitt Romney idi. Eski GOP Başkan adayı Cuma günü yaptığı açıklamada, “Başkan da dahil olmak üzere ülkedeki en yüksek makamda sahtekarlık ve yanlış yönlendirme yaygınlığı ve iğrençliği” konusuna dair sertleştiğini ve iğrendiğini vurguladı.

Şu an için Başkan’a yakın insanların Bay Trump’ın önümüzdeki haftalarda veya aylarda rapora nasıl yaklaşacağı hakkında çok az fikire sahip olduğu belirtilmekte. (Bay Giuliani, “Geri dönüp bunu yeniden şekillendireceğini hayal edemiyorum.” diyor.)

Trump Rapor’dan Memnun

Trump'tan Yayınlanan Rapora YorumBayan Sanders, ABC News Friday’e “anın sıcağında” yorumunu yaptığını ve “yazılı bir konuşma noktası olmadığını” söyledi. Bayan Sanders,  yorum isteklerine yanıt vermedi.

Başkan, Perşembe günkü raporun hemen sonrasında “oldukça memnun” olduğunu söyledi ve avukatı Rudy Giuliani bir röportajda bu yönde açıklamalar kullandı ve Başkan’ın avukatlarının, o gün 30 sayfalık bir karşı rapor düzenlemeyi planlıyorlardı, ancak bunu yapmamayı seçtiler ve şimdi bir tanesinin düzenlenip düzenlenmeyeceğini yeniden düşünüyorlar dedi.

O zamandan beri Bay Trump defalarca tweetledi, sondaya Cuma akşamı “büyük, şişman, zaman, enerji ve para kaybı” demişti ve araştırmacıları ise “çok hasta ve tehlikeli” olarak nitelendirmişti.

Rapor Araştırmaların Engellenmeye Çalışıldığına Değiniyor

Araştırmaların Engellendiği İfade EdildiRaporda, sondayla işbirliği yapan ve şu anda hesapları kamuya açık olan mevcut ve eski yetkililerin ifadelerine de dikkat çekildi. Belki de en göze çarpan örneğin, Beyaz Saray basın sekreteri Sarah Sanders Cuma sabahı, Mueller’in FBI temsilcileriyle ilgili gazetecilere yaptığı bir yorum “hiçbir şey üzerine kurulmadığı” olduğunun düşünülebileceğine değinildi.

Müfettişler Bayan Sanders’a Mayıs 2017’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın sayısız FBI ajanı tarafından, Bay Trump’ın o ay işten çıkardığı Bay Comey’e olan güvenini kaybettiğini söyledi. Bay Mueller’in araştırmaları ise, “dil kayması” olduğu yönünde yorumlandı.

Başkan’ın danışmanları rapora nasıl yanıt verilmesi gerektiğine, bazıları da hiçbir suçlu komplo bulunmadığı, bulgularını siyasi bir silah olarak kullanmaya ve diğerleri de gündeminin diğer unsurlarına odaklanmak için baskı yapmaya çağırdı. Raporda, Bay Trump’ın soruşturmayla ne kadar endişe duyduğu ve durdurmaya çalıştığı ayrıntılı bir şekilde belgelenmişti.

Demokratlar Yayın Teklifini Reddetti

Demokratlar Gelen Teklifi ReddettiRaporda, Bay Trump defalarca soruşturmayı durdurmaya çalışırken, sendikalarının emirlerini yerine getirmeyi reddettiği için çabalarının çoğunlukla başarısız olduğuna yer veriliyor.

Sayın Mueller, Başkan’ın temize çıkmayacağını açıkça belirtti ve Adalet Bakanlığı kurallarına uygun olarak Başkan aleyhine suç duyurusunda bulunabilecek bir soruşturma başlatmamaya karar verdiğini söyledi.

Capitol Hill’de, Adli Meclis Başkanı Jerrold Nadler, Adalet Bakanlığı’nın düzenlenmemiş rapor ve bunun temelini oluşturan kanıt için bir mahkeme celbi yayınladı ve aynı zamanda, 1 Mayıs’a kadar son bir tarih belirledi. Demokratlar, Bay Barr’ın raporun daha az düzeltilmiş bir versiyonunu görüntüleme teklifini reddetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum