Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley’den DeFi Tahmini: Büyüme Yavaşlayabilir

Yatırım bankası, merkeziyetsiz finansa yönelik kısıtlayıcı adımlar nedeniyle, büyümenin yavaşlayabileceğini tahmin ediyor. Detaylar haberde...
Morgan Stanley’den DeFi Tahmini: Büyüme Yavaşlayabilir
Yorum

Kripto para piyasası son dönemde merkeziyetsiz finansın (DeFi) hızlı bir şekilde büyümesine tanık oldu. Sektöre yönelik yapılan araştırmalar, bu büyümenin hızının kesilebileceğine işaret ediyor.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, son yıllarda DeFi alanındaki büyümenin, düzenleme ve teminatlandırma gibi çeşitli engeller nedeniyle yavaşlayabileceğini tahmin ediyor.

Banka, merkez bankası gevşeme programlarının yatırımcıları yeni yerlerde getiri aramaya zorlayarak DeFi’de kilitli toplam varlıkları 2020’de yaklaşık 600 milyon dolardan günümüzde 200 milyar dolara çıkarmaya yardımcı olduğunu söyledi. DeFi projeleri, kullanıcıları çekmek için yüksek getiri sağlıyor ve bu da platformların değerini artırıyor.

DeFi, geleneksel aracıları kullanmaya gerek kalmadan bir blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için kullanılan platformların bir bütününü içeriyor.

‘DeFi Mevcut Sistemden Verimli Değil’

DeFi, aracı olmama fikri ve mevcut finansal sistemi iyileştirmenin bir yolu olarak görülse de, Morgan Stanley, bu protokollerin mevcut sistemden daha verimli olduğuna dair çok fazla kanıt görmediğini söylüyor.

Raporda, “DeFi protokolleri bize genellikle operatörlerini zenginleştirmek için nakit akışını çekmenin bir yolu gibi görünüyor. DeFi saldırıya açık ve mali suç riski altında olduğu için anonimlik önemli bir özellik.” ifadeleri kullanıldı.

Morgan Stanley, müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayla mücadele (AML) bilgilerinin eksikliğinin kurumsal kabulü sınırlayacağını söyledi. KYC/AML gereksinimlerinin getirilmesinin DeFi’yi daha merkezi hale getirmeye zorlayacağı kaydedildi.

KYC müşterilerin kimliğini belirleme ve doğrulama süreci olarak tanımlanıyor. Bu yolla dolandırıcılık ve kara para aklama ile mücadele edilmesi hedefleniyor. Bankaya göre borç vermede aşırı teminatlandırma, DeFI kredisinin para arzını genişletmediği anlamına geliyor.

‘Düzenleyici Baskı Artacak’

'Düzenleyici Baskı Artacak'

Bu da merkezileştirme olmadan DeFi’nin mevcut kısmi rezerv bankacılığı yaklaşımına bir alternatif olarak görülmesinin daha zor olacağı anlamına geliyor. Morgan Stanley bu nedenle DeFi’nin önümüzdeki yıllarda büyümesinin yavaşlamasını bekliyor.

Raporda protokoller merkezi bir varlık tarafından kontrol edilmediğinden ve kayıt altına alınması gerekmediğinden, düzenleyiciler DeFi’ye yönelmekte ağır kaldığı kaydedildi. Bankaya göre ilerleyen günlerde bu alana yönelik incelemeler artacak.

DeFi Llama verilerine göre DeFi protokollerinde kilitli varlıkların oranı 216 milyar dolara ulaşmış durumda. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu