Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley Çin’deki Ortak Girişiminde İlave Alımla En Büyük Hissedar Oluyor

Morgan Stanley, Shenzen merkezli Morgan Stanley Huaxin’de ekstra yüzde 5.5'lik hisse için yapılan açık artırmayı kazandı. Detaylar şöyle;
Morgan Stanley Çin’deki Ortak Girişiminde İlave Alımla En Büyük Hissedar Oluyor

Morgan Stanley, şirketi Morgan Stanley Huaxin Fund Management Co.’nun en büyük hissedarı yapacak bir anlaşmayla, Çin’deki yatırım fonları ortak girişiminde ek bir yüzde 5.5’lik hisse satın almak için yapılan ihaleyi kazandı.

Kaynaklardaki bilgilere göre halihazırda Shenzen merkezli Morgan Stanley Huaxin’in yüzde 37.4’üne sahip olan Wall Street bankası, 30 Mart’ta şirkette ekstra hisse satın almak için Taobao aracılığıyla yapılan 25.04 milyon Çin yuanı (3.73 milyon dolar) değerindeki ihaleyi aldı. ABD’li bankanın hisseyi mahkemenin görevlendirdiği bir ihalede özel bir hissedardan satına aldığı belirtilirken Morgan Stanley’nin artık ortak girişimin yaklaşık yüzde 43’üne sahip olacağı aktarıldı.

Tabii, Morgan Stanley’nin bu oranda hisseye ulaşması için ilave satın almanın önce Çin’in menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından onaylanması gerekiyordu.

Morgan Stanley En Büyük Hissedar Olacak İlave Alım Yaptı Bu noktada Çin’in trilyonlarca dolarlık finansal sektörünü açmaya başlamasıyla Morgan Stanley’nin fon girişimindeki sahipliğini artırmak istemesi dikkat çekti. Keza Çin’in finansal sektörünü yabancı finansal gruplara açmasının bir parçası olarak UBS, Nomura ve JP Morgan kısa süre önce Çin menkul kıymetler ortak girişimlerindeki paylarını yüzde 51’e kadar çıkarmak için onay almışlardı.

Bu da UBS, Nomura ve JP Morgan gibi yurt dışı firmalarının Çin piyasasında uzun zamandır bekledikleri çoğunluk kontrollerine ulaşabilecek olmaları anlamına gelmişti.

Çin'in Piyasalarını Açması Yabancı Firmalar Hamle Yapıyor Öte yandan satın alma işleminin Taobao aracılığıyla yapılması ayrıca konuşuldu çünkü Taobao, dünyanın en büyük online alışveriş merkezlerinden biriydi ve son yıllarda bankaların hisse senetlerinde, sigorta şirketlerinde hatta sıkıntılı borçlarda ticaret yapmak için popüler hale gelmişti. Alibaba’nın sahip olduğu şirket Bekarlar Günü etkinliğinde de milyarlarca dolarlık satışıyla gündeme gelmişti. Ancak Taobao aynı zamanda Çin çapında el konulan varlıklara da açık artırma düzenliyordu.

Geçtiğimiz 3 yıl içinde de kırsal bankalar ya da diğer küçük finansal kurumlardaki hisseler için 1 milyar dolarlık bir pazar haline gelmişti. Morgan Stanley de işte bu site aracılığıyla 30 Mart’ta kapatılan bir açık artırmada kazanan teklifi veren oldu. Süreç de Guangzhou şehrinde bulunan bir mahkeme tarafından yönetildi. Yabancı bir bankanın Çinli bir şirkette daha önce Taobao aracılığıyla hisse satın alıp almadığı ise belli değildi. Ayriyeten Morgan Stanley Huaxin’in 2008 yılında Huaxin Securities’in hakim hissedar pozisyonuyla kurulduğu hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum