Yatırım yapmaya başla!

Mısır Lideri Sisi’nin 2030’a Kadar İktidarda Kalma İhtimali Endişelendiriyor

Referandumdan çıkacak sonuçla 2030'a kadar iktidarda kalabilecek olan Mısır Başkanı Sisi, uzmanlara göre demokrasi umutları için ciddi sonuçlar doğuruyor. İşte detaylar;
Mısır Lideri Sisi’nin 2030’a Kadar İktidarda Kalma İhtimali Endişelendiriyor

Yaklaşık 100 milyon nüfuslu Mısır’ın 55 milyon civarındaki seçmeni, Cumartesi günü başlayıp 3 gün devam edecek referandumda oy kullanma hakkına sahip olacak. Mısır’da Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Sisi’nin görev süresinin uzatılmasına ve liderin Mısır’ın güçlü ordusunun rolünü desteklemesine izin verecek anayasa değişikliği referandumundan çıkacak sonuca göre Sisi, 2030’a kadar iktidarda kalabilecek.

Bu arada Sisi’nin destekçileri, büyük kalkınma projelerinin ve ekonomik reformların tamamlanması amacıyla ona daha fazla zaman vermek için değişikliğin yapılması gerektiğini söylüyor. Eleştirmenlerse Sisi’nin eline daha çok güç verileceğini ve onun Mısır’ı tartışmasız bir şekilde otoriter bir modele götürdüğünü savunuyor.

Ne var ki Sisi’nin destekçileri tarafından yönetilen Mısır’ın 596 üyeli parlamentosu Salı günü yapılan değişiklikleri 531’e karşı 22 oyla kabul etti.

Mısır Parlamentosu Anayasa Değişikliği Oyladı“Mevcut devlet başkanının görev süresi 2018’de cumhurbaşkanı seçildiğinin ilanının üzerinden 6 yıl geçtikten sonra sona erer ve bir kere daha seçilebilir.” ifadeleriyle değişiklik yapılan anayasa, böylece Sisi’nin ilk dönemini 2018’de başlamış varsaydı. Yani ilk dönemi 2024’te sona erecek Sisi, 6 yıllık yeni dönem için yeniden seçildiği takdirde 2030’a kadar başkanlık koltuğunda oturabilecek.

Diğer taraftan uzmanlar, değişikliklerin yasalaştırılmasını beklerken katılımın büyüklüğünün 2016’dan bu yana ekonomik tasarruf tedbirleri yüzünden eleştirilen Sisi’nin popülaritesini göstereceğini bildirdi. Değişikliklerin muhalifleri de uygun kamuoyu incelemesi yapılmadan acele ettiklerinden şikayet ediyorlardı.

Örneğin; değişikliği reddeden Sivil Demokrat Partisi üyesi Khaled Dawoud; “Bize insanlardan hayır demelerini isteyecek kampanya düzenlemek için zaman vermiyorlar” dedi.

Muhalifle Anayasa Değişikliği için Acele Edildiğini Savunuyorİstifa eden eski lider Hüsnü Mübarek’i görevden indiren ayaklanmalara işaret eden Dawoud; “Bu, 2011 devriminden sonra sahip olduğumuz tüm emellerden sonraki son ağır darbe” dedi.

Dawoud kampanyaların zaman yetersizliğinden dolayı online düzenleneceğini söylerken Mısırlı yetkililer, her kesimden Mısırlıya değişiklikleri tartışmaları için bir şans verildiğini ve tüm görüşlerin son tekliflere dahil edildiğini savunuyordu. Öte yandan kaynaklardaki bilgilere göre ülkedeki pek çok kişi, oy vermelerinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyordu.

Düşünce kuruluşu Chatham House veya diğer adıyla Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü de yasa değişikliğinin Sisi’ye güç kapma yolunu açacağını dile getirdi. Kurumun Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Başkanı; “Bu, orta vadede Mısır’da demokrasi umutları açısından ciddi sonuçlara yol açıyor ve alternatif siyasi seslerin uzun vadede iktidara itiraz etmesini zorlaştırıyor.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum