Dolar (%0.20) 13.4032
Euro (%0.47) 15.2147
Sterlin (%-0.06) 18.1995
Ons (%-0.34) 1831.89
Gram (%0.08) 790.61
Çeyrek (%0.08) 1292.64
THYAO (%-1.35) 27,72
ASELS (%-0.53) 22,42
PETKM (%-0.90) 8,78
EUR/USD (%0.36) 1.13447
USD/JPY (%-0.22) 113.95
EUR/GBP (%0.49) 0.8359
Petrol (%-2.00) 83.84
Gümüş (%-1.40) 24.37
Bitcoin (%-7.17) 39054.76
Ethereum (%-8.39) 2881.10
Bist100 (%-0.33) 2,007.56

Messenger Uygulamasını Kullanmak için Facebook Hesabı Zorunlu Hale Geliyor

Facebook’un Messenger uygulamasını kullanmak için sosyal medya hesabı açmak zorunlu oluyor.
Messenger Uygulamasını Kullanmak için Facebook Hesabı Zorunlu Hale Geliyor
27 Aralık 2019 | 09:52
Yorum

Facebook dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcı sayısı ile en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Şirketin bünyesi altında ayrıca Instagram ise popülerlik anlamında ön sırada çekiyor. Bununla beraber Facebook bünyesindeki mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Messenger’ın da milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı biliniyor. Facebook’un varsayılan mesajlaşma uygulaması Messenger, sürekli yeni özellikler kazanıyor. Bu uygulamanın WhatsApp kadar kullanıldığını söylemek zor.

Messenger her ne kadar Facebook’un mesajlaşma platformu olsa da isteyen kullanıcılar tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi sadece telefon numarası ile hesap oluşturabiliyor. Şirket bu özelliğini 2015 yılında bazı ülkelerde kullanıma sunmaya başlamıştı. Ancak yapılacak olan değişiklik ile artık bu durum değişiyor. Messenger’da hesap oluşturmak için kullanıcıların Facebook hesabı da açması gerekecek. Hatta bazı kullanıcılar şimdiden giriş yapamadıklarını söylemeye başladı.

Messenger için Facebook Şartı

Messenger için Facebook Şartı

Pek çok kullanıcı Messenger uygulamasını Facebook hesabına bağlamadan kullanıyor. Ancak yapılan değişiklik ile bu kullanıcılar artık Messenger’a girme sorunu yaşamaya başladı. Bu durumu yaşayan kullanıcılar sosyal medya platformunun yardım merkezinden destek almak istedi. Facebook Yardım Merkezi’ne sorulan ‘Messenger’a Facebook hesabım olmadan giriş yapabilir miyim?’ sorusu karşısında cevap olarak kullanıcılar ‘Hayır, Messenger kullanmak için Facebook hesabı oluşturmanız gerekiyor’ mesajını görmeye başladı.

Bu değişiklik sonrası ilgili kullanıcıların Facebook hesabı açmayı tercih eder mi bilinmez. Yine de Messenger’ın ilk çıktığı dönemden bu yana Facebook’un varsayılan mesajlaşma platformu olduğunu düşünecek olursak, alınan bu karar çok sürpriz görünmüyor. Kimi uzmanlar ise yapılan bu değişikliğin Facebook’un şirket bünyesindeki tüm uygulamaları bir araya toplama planının bir parçası olduğunu belirtiyor.

Tüm Uygulamalar Bir Araya Toplanıyor

Tüm Uygulamalar Bir Araya Toplanıyor

Bilindiği üzere dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Facebook bünyesi altında faaliyet gösteriyor. Yapılan son değişiklik akıllara ‘Acaba WhatsApp için de Facebook hesabı açma zorunluluğu gelir mi?’ sorusunun gelmesine neden oldu. Böyle bir şeyin olması şüphesiz milyonlarca kişinin tepkisini çekecektir. Telegram, WeChat gibi alternatifleri düşünmeye başlayacaktır. WhatsApp için böyle bir kararın alınmasının son derece düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya devinin son yıllarda veri ihlalleri ve güvenlik skandalları ile gündeme gelmesi sonrası bünyesi altındaki tüm platformları bir araya topladığı biliniyor. WhatsApp ve Instagram uygulamalarında ‘From Facebook’ ifadesinin yer alması bunun bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirket genelinde uçtan uca mesajlaşma teknolojisine geçiş planına dair önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Zuckerberg açıklamasında “İnsanlar arkadaşlarına ulaşmak için uygulamalarımızdan herhangi birini kullanabilmeli ve ağlar arasında kolay ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Hizmetlerimizden herhangi birini kullanarak kişilerinize mesaj göndermenizi ve daha sonra bu birlikte çalışabilirliği SMS’e de genişletmenizi sağlamayı planlıyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Şirketin bünyesi altındaki tüm kullanıcıların toplamı 3 milyarı geçiyor. WhatsApp 1.5 milyar, Messenger’ın 1.3 milyar ve Instagram’ın da 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor. Diğer yandan sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde Blackberry tarafından açılan patent davasını da kaybetmişti. Almanya’da açılan bu davada Facebook’un tüm uygulamalarında Blackberry’nin patentlerinin ihlal edildiği iddiası yer alıyor. Davanın Facebook’un aleyhine sonuçlanması halinde uygulamaların Almanya’da kullanılmazı zora girebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar