Merkez Bankalarının Altın Alımı Son Üç Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından açıklanan verilere göre merkez bankalarının altın alımı, 2015’in son çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıntılar aşağıda;

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilere göre 2018’in üçüncü çeyreğinde merkez bankalarının altın alımı 2015’in son çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Alım aynı dönemde altın destekli fonların yoğun satışıyla dengelendi.

Üçüncü çeyrekte merkez bankalarını yükseltmek için yaklaşık 5.82 milyar dolar harcandığı, merkez bankalarının alımın Temmuz – Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artış gösterdiği kaydedildi. Buna göre merkez bankaları 2018’in üçüncü üç aylık döneminde 148 tonun üzerinde altın aldı.

Rusya Merkez Bankası 92 tonun üzerindeki altın alımıyla en çok satın alan ülke olurken bu ülkenin 1993’e kadar uzanan kayıtlarındaki en büyük alımına işaret etti.

Rusya Merkez Bankası 92 tonun Üzerinde Alım Yaptı Bu noktada Rusya Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Dmitry Tulin’in Mayıs ayında parlamento üyelerine altının politik ve yasal risklere karşı yüzde 100 güvence sağladığını söylediği hatırlatıldı. Ayrıca kendisi söz konusu açıklamasında Tulin, Rusya Merkez Bankası’nın altın rezervini artırmakta olduğunu dile getirmişti. Zaten o dönemde bile Rusya 1 Mayıs itibariyle altın rezervini 40.1 milyon ons seviyesine çıkarmıştı.

2018’in üçüncü çeyreğinde yaptığı alımla ilk kez 2 bin tonun üzerine çıkan Rusya’ya böylece altın ve döviz rezervlerinin yüzde 17’si düşmüş oldu.

2018'im Üçüncü Çeyreği Merkez Banka Altın Alımları Londra borsasındaki kura göre Rusya’nın altın rezervlerinin değeri de 78 milyar dolara yükseldi. Rusya’nın yanında yüksek miktarda alımıyla dikkat çeken Türkiye Merkez Bankası da 18.5 ton altın satın alarak rezervini 258.6 tona yükseltti. Altın alımında Rusya ile Türkiye’yi takip eden Kazakistan 13.4, Hindistan da 13.7 ton altın aldı.

Avrupa’da Polonya ve Macaristan’ın ulusal bankaları da altın alımlarını arttırırken, Macaristan’ın rezervlerinin uzun vadeli istikrarını sağlamak için altın alımını artırdığı söylendi.

Dünya Altın Konseyi’nden Alistair Hewitt, konuyla ilgili açıklamasında altının ons fiyatının Ağustos ayında 1.200 dolara düşmesinin perakende yatırımcılar ve merkez bankaları tarafından altına yönelik talebi yükselttiğini söyledi. Ayriyeten düşük altın fiyatlarının merkez bankaları tarafından dolara karşı risklerden korunmak için fırsat olarak görüldüğünü vurguladı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı