Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika’nın En Zengini Carlos Slim, Donald Trump ile Fakirleşti!

Babacan milyarder Carlos Slim Helu, Trump'ın hışmından nasibini alan zenginlerden oldu. Sizce de Donald Trump, dünyanın en zengin isimlerine kafayı takmış gibi görünmüyor mu? İşte Trump'ın, Carlos Slim'in servetine taktığı çelme;
Meksika’nın En Zengini Carlos Slim, Donald Trump ile Fakirleşti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Donald Trump’ın Meksika’ya karşı aldığı tavrı hepimiz biliyor değil mi? Belki aranızda bunun nedenini bilmeyenler vardır. Hemen söyleyelim; Trump, ABD başkanlığına aday olduğu 15 Haziran 2015 tarihinden bu yana Meksika’nın büyük bir sorun olduğunu dile getiriyor. Bunu söylemesindeki amaç ise uyuşturucu ticaretini, insan kaçakçılığını ve yasa dışı göçmenliği önlemek. Belki bu şekilde duydunuz zaman, “adam haklı” diyebilirsiniz. Ama yıl olmuş 2017, sınıra duvar ördürmek de neyin nesi? Üstelik yasalarla engellenemeyen uyuşturucu ticareti bir duvarla mı önlenecek yani?

Trump’ın attığı adımları binlerce kişi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı olarak nitelendiriyor. Zaten bir tek Meksikalılara da saldırmıyor; bildiğiniz gibi Müslümanları ve diğer göçmenleri de ABD topraklarında istemiyor.

Gelelim esas konumuza…

Donald Trump’ın söylemlerinden nasibini alan son isim, Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu oldu. Kendisini 2010 yılından 2014 yılına kadar “Dünyanın En Zengini” olarak da tanıdık. Üstelik kendisinin, dünyanın en mütevazi milyarderleri listesinde 1 numara olarak gördük. Yetmedi, dünyanın en babacan milyarderi seçildi. Ama Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından fakirleşen isimlerden birisi oldu.

Carlos Slim Helu, Trump’ın Hışmına Nasıl Uğradı?

Carlos Slim Helu, Trump'ın Hışmına Nasıl Uğradı?2015 yılının başında 77,1 milyar dolarlık serveti olduğu düşünülen Carlos Slim, Mart ayından Aralık ayına kadar 21,9 milyar dolar kaybetti. Şimdi ise serveti 56,5 milyar dolar ve Forbes tarafından yayınlanan gerçek zamanlı verilere göre dünya zenginleri sıralamasında da 17. sıraya geriledi.

Peki, ne oldu da Carlos Slim para kaybetti?

Donald Trump’ın 45. ABD Başkanı seçilmesi sonrasında büyük bir şok yaşandı. Seçim vaatleri sırasında kullandığı sert dil, “zafer ardından daha da sertleşir” düşüncesi ile endişeler arttı. Küresel piyasalar, belki de Trump şokunu en çok yaşayan yerler oldu. Biz Türk lirası yerle bir oldu derken, Meksika pezosu neredeyse yok oldu! Hem de Meksika, dünyanın 15. büyük ekonomisi iken…

Kısa bir bilgi vermem gerekirse; Meksika öyle bitik bir ülke de değildir. Evet, uyuşturucu ticaretinin en güçlü merkezidir; ama petrol üretimi konusunda da dünyanın en büyük 10. ülkesidir. Hatta dünyanın en büyük 7. petrol şirketi Pemex, Meksika devletine bağlı faaliyet göstermektedir.

Peki, tüm bunların babacan ve mütevazi kişiliği ile de tanınan Carlos Slim Helu ile ne ilgisi var?

Cevap çok basit; Trump’ın Meksika söylemleri en çok pezoyu etkiledi ve başkanlık zaferi ile ilgili ilk açıklamalardan sonra % 10,9 oranında sert bir düşüş gerçekleştirdi. O sırada Türk lirası, dolar karşısında yalnızca % 2,5 oranında değer kaybetmişti ki sonuçları ne kadar ağır olmuştu hatırlayın!

Yani Trump etkisiyle Meksika pezosunun dibi görmesi, dolaylı yoldan dünyanın en zenginleri arasında ilk 5’te yer alan Carlos Slim Helu’nun servetini vurdu.

İlginizi Çekebilir: En Çok Para Kimde Var? Trump vs Putin!

Carlos Slim Helu Ne Kadar Zengin?

Carlos Slim Helu Ne Kadar Zengin?Carlos Slim; 2009 yılında 35 milyar dolarlık serveti ile dünyanın 3. zenginiydi. Ama büyük bir atağa geçerek 2010 yılında 53,5 milyar dolarla, 2011 yılında 74 milyar dolarla, 2012 yılında 69 milyar dolarla ve 2013 yılında 73 milyar dolarla “dünyanın en zengin ismi” unvanını tam 4 yıl elinde tuttu. 2014 yılında ise Bill Gates’in servetini 76 milyar dolara yükseltmesiyle 2. sıraya düştü.

Peki, Carlos Slim bu serveti nasıl inşa etti?

Carlos Slim Helu’nun hayatına şurada kuşbakışı bir göz atmıştık. Meksikalı Carlos, telekomünikasyon devi ve başarılı bir işadamı. Ayrıca iyi bir yatırımcı. Şöyle ki; daha 11 yaşında hazine bonosu almış ve 12 yaşında hisse senetleriyle haşır neşir olmaya başlamış. Babasının yanında da finansal işlemleri yapmayı öğrenmiş. Üstelik kişisel finans konusunda da oldukça başarılı bir isim. 12 yaşından beri yaptığı tüm harcamaları not ettiği biliniyor.

Slim, ne kadar öngörülü bir işadamı olduğunu ise 1982 yılında Meksika ekonomisi gerilerken, yatırım yapıp birçok şirketi satın alarak kanıtlıyor. Daha sonra da bu şirketleri, oldukça yüksek fiyatlara sattığı biliniyor. Yani iş hayatı konusunda Donald Trump’a kafa tutacak kadar büyük stratejileri bulunuyor.

Tavsiye Ederiz: Şu An Dünyanın En Zengini Kim?

Carlos Slim, Trump ile Kaybettiği Servetini Geri Kazanabilecek mi?

Carlos Slim, Trump ile Kaybettiği Servetini Geri Kazanabilecek mi?Yukarıda Carlos Slim’in ne kadar başarılı bir işadamı olduğundan kısacık da olsa bahsettim. Sizce de bu adam, “Trump başkan olursa neler olur” diye düşünmemiş olması mümkün mü? Elbette değil! Carlos Slim, bir şekilde kaybettiği servetini yerine koyacaktır. Belki de Carlos Slim’in Manhattan’daki 80 milyon dolarlık evini satışa çıkarması bu duruma hazırlık olabilir. Zaten kendisinin gelecek yıl Meksika seçimlerinde başkanlığa aday olması bekleniyor. İşler tutar da Carlos Slim, Meksika başkanı olursa Trump’tan intikamını bu şekilde alacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu