Yatırım yapmaya başla!

Medianova’ya Göre Türkiye’de Online Alışverişin En Yoğun Olduğu Saatler Mesai Bitimi!

Türk teknoloji şirketi Medianova'nın yaptığı bir araştırmanın sonuçları, Türkiye'de internet üzerinden yapılan alışverişin akşam mesai bitiminden sonra en yüksek seviyelerine ulaştığını ortaya koydu.
Medianova’ya Göre Türkiye’de Online Alışverişin En Yoğun Olduğu Saatler Mesai Bitimi!

Geliştirdiği bulut ve streaming çözümlerle tanınan Türk teknoloji firmalarından Medianova, yaptığı bir araştırmayla gündeme geldi. Türkiye’deki e-ticaret kullanıcılarının satın alma alışkanlıklarını ortaya çıkaran bu araştırmanın sonuçlarına göre, internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin satın alma durumu günün farklı saatlerine göre değişiklik gösteriyor.

Söz konusu araştırmanın sonuçları, Türkiye’de online alışverişlerinin sabah saat 09:30’da başladığını, öğlen 12:00’ye kadar sürdüğünü ve çalışan tüketicilerin akşam saatlerinde mesailerinin bitmesiyle birlikte rekor seviyelere ulaştığını söylüyor.

Daha açık bir ifadeyle, internet üzerinden ürün satın alma alışkanlığı olan tüketicilerin büyük bir kısmı, en fazla alımı iş çıkışı saatlerinde gerçekleştiriyor. Hafta içi alışverişlerin en yoğun olduğu saatler ise 20:00-23:00 arasını işaret ediyor. Hafta sonu online alışverişlerde hemen hemen günün her saatinde orta seviyeler görülüyor.

Medianova’nın çıkardığı veriler, sabah saatlerinde başlayan internet alışverişlerinin öğlen yemeği zamanlarında düşüşe geçtiğini, akşam iş çıkışından itibaren ise en yüksek seviyelerine ulaştığını ortaya çıkardı.

Akşam İş Çıkışından Sonra En Yüksek Seviyeye UlaşıyorAyrıca veriler, cinsiyete göre incelendiğinde alışveriş sıklığında kadın ve erkekler arasında büyük bir fark olmadığını gösteriyor. Erkekler online alışveriş ile en fazla elektronik eşya grubunu satın alırken, kadınların en çok yöneldiği ürün grubu ise giyim olarak karşımıza çıkıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Medianova CEO’su Serkan Sevim, tüm hayatımızı etkisi altına alan teknolojik gelişmelere dikkat çekerek, bundan 20 yıl önce başlayan ticaret dönüşümlerine değindi. Ekonomik krizlere rağmen e-ticaret sektöründe meydana gelen büyümeye dikkat çekti.

Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında %42 büyümüş ve toplam hacmini 59,9 milyar liraya ulaştırmıştı.

E-ticaretin Toplam Hacmi ArttıEn dinamik sektörlerden biri olan e-ticaretin kaydettiği bu gelişmeyle birlikte, Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapan birey sayısında da geçtiğimiz yıla kıyasla 7.6 milyonluk artışla 39.3 milyona ulaşılmıştı. Bunun yanında harcama miktarı ise 11.5 milyar dolara çıktı.

Öte yandan dünya genelindeki e-ticarette ABD ve Çin’in en fazla paya sahip olduğu biliniyor. Küresel anlamdaki e-ticaretin toplam büyüklüğünün 2019 sonunda 3.5 trilyon dolar seviyesine çıkabileceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum