Yatırım yapmaya başla!

Milli Eğitim Bakanı 24 Kasım’da Ek Gösterge ile İlgili Açıklama Yapacağını Duyurdu

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3600 ile ilgili ek gösterge konusuyla ilgili 24 Kasım'da bir açıklama yapacaklarını, sözleşmeli öğretmenlerin de tayin isteme hakkının olacağını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı 24 Kasım’da Ek Gösterge ile İlgili Açıklama Yapacağını Duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtlandırarak; 3600 ek gösterge, çocukların 5 yaşında okula başlaması, ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi, meslek liseleri ve dershaneler konusuna değindi. Türkiye’nin eğitim meselesinin yoluna koyulduğunda da işlerinin bitmediğini söyleyen Bakan Selçuk, 3600 ek gösterge konusu hakkında 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklama yapacaklarının müjdesini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselere geçiş sınavında ne tür sorular çıkacağını her ay yayımlayacaklarını söyledi.

Liselere geçişin bir kademeler arası geçiş meselesi olmadığını belirten Selçuk, sınavın adının, tekniğinin ve yönteminin değiştirilmesi halinde bir mesafe alamayacaklarını dile getirdi. İmkanları en iyi olan okul ile en kötü olan arasında %60’tan fazla fark olduğunu söyleyerek; “İlk kez felsefesiyle, teorisiyle, yöntemiyle, tekniğiyle bütünsel bir sistem yaklaşımı içerisinde bir sistemin bütün alt sistem ve bileşenlerinin eş zamanlı olarak dönüştürülmesi hedefleniyor.” şeklinde görüş bildirdi.

Selçuk, LGS ile ulaşılmak istenilenin belli bir süre sonra sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltmak olduğunu, üç yıl içerisinde bu rakamın %40 kadar azalacağını sözlerine ekledi.

Öğretmenlerin 657’nin içerisine sıkışmış olduklarını ve kendilerine özel bir kanun olmadığını söyledi.

Öğretmenlerin ataması, disiplin meselesi, yükselmesi, ek göstergesi, kariyer meselesi ve tazminatları gibi konuların hepsinin özelleştirilmesi gerektiğini belirten Selçuk, 3600 ek göstergesiyle ilgili olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir duyuru yapacaklarını açıkladı. Öğretmenlere teşvik sistemiyle ilgili olarak da kuruşu kuruşuna hesap yapıldığını ve simülasyon çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

5 yaşında ilkokula başlanmayacağını söyleyen Selçuk, bu konunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, anaokulunun zorunlu eğitim kapsamına alınmasına yönelik, bu durumun üçüncü yılda başlayabilecek bir proje olduğunu ve hemen başlatabilmek için gerekli altyapılarının olmadığını ifade etti.

Ders saatleriyle ilgili olarak ise, ders saatlerinde çok büyük bir azalma olmayacağını fakat bunun yerine ders çeşidinde azalma olabileceğini sözlerine ekledi. Ayrıca teneffüslerin de çocukların sosyalleşme, paylaşım yapma ve problem çözme yetilerinin gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili yılbaşından sonra bir çalışma yapılacak.

Ücretli öğretmenlere de bir müjde veren Selçuk, daha sonra büyük tartışma yaratan, öğrenci andı konusuna da değindi. Bu konuda hukuki sürecin devam ettiğini belirterek; “Bu böyledir, bu böyle değildir demenin benim hem tabiatım icabı hem de şu arada eğitimin menfaati icabı, bunun bir hukuki süreç olduğunu söylemekle iktifa ediyorum.” söylemini kullandı.

2016 yılında atanmış sözleşmeli öğretmenlerin de tayin isteme hakkı olacağını belirten Selçuk, son olarak dershaneler konusunu da açıklık getirdi. Çocukların dershane arayışını ortadan kaldırırken, bir yandan da Türkiye’nin en iyi öğretmenleriyle karşılaşma fırsatı vereceklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum