Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Zengin 5. İsmi Mark Zuckerberg Servetini Nereye Harcıyor?

Onu milyon dolarları olmasına rağmen üzerinden çıkarmadığı gri tişörtü ve alçakgönüllü yaşam tarzıyla tanıyoruz. Peki, Mark Zuckerberg nasıl ve nerelere para harcıyor?
Dünyanın En Zengin 5. İsmi Mark Zuckerberg Servetini Nereye Harcıyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

2004 yılında yalnızca 19 yaşında bir öğrenciyken Facebook’u kuran Mark Zuckerberg, başarılı girişimi ile dünyanın en genç milyonerleri arasına adını yazdırdı. Servetinin çoğunu 30 yaşına gelmeden yapan ve bugün 33 yaşında olan Mark Zuckerberg, milyonerler dünyasına girdiğinden bu yana dikkatleri üzerine çekmiş, gerek yaşı gerekse alçakgönüllülüğüyle hep merak edilen bir kişilik olmuştur.

Peki, Forbes listesine göre bugün dünyanın en zengin beşinci ismi olan Mark Zuckerberg, milyon dolarlarını nasıl harcıyor, öğrenmeye hazır mısınız? İşte Facebook’un genç CEO’sunun para harcama alışkanlıkları…

Okulu terk eden ünlüler listesinde yer alan Zuckerberg’in öğrenciyken kurduğu Facebook üzerinde daha çok çalışabilmek için üniversiteyi yarıda bıraktığını söyleyerek başlayalım.

Okulu terk eden ünlüler listesinde yer alan Zuckerberg

Neyse ki Zuckerberg, 23 yaşında milyarder olmuş ve okulu boşuna bırakmadığını herkese göstermişti. Kaldı ki kendisi geçtiğimiz aylarda Harvard Üniversitesi’nden mezun olmuş ve bu haberi Facebook sayfasından gururla duyurmuştu.

Bugüne bugün dünyanın en zengin 5. kişisi olan ünlü isim, sahip olduğu servete kıyasla basit denilebilecek bir hayat yaşıyor.

dünyanın en zengin 5. kişisi olan Mark Zuckerberg

Bu özelliğiyle Ingvar Kamprad, Warren Buffett ve Carlos Slim Helu gibi milyarderlere benzeyen Zuckerberg için mütevazılığı zenginliğine ağır basmaktadır diyebiliriz.

Ayrıca kendisi adeta üzerine yapışan gri tişörtü ile tanınmakta, bu özelliğiyle de siyah balıkçı kazağı ile hafızalara kazınan Steve Jobs’a benzemektedir.

Mrak Zuckerberg ve gri tişörtü

Zaten sade giyimi ile kıyafetleriyle değil yaptıkları işlerle öne çıkan girişimciler arasına adını yazdırmıştır. Peki, geçtiğimiz yıllarda servetinin % 99’unu bağışlayacağını duyuran Mark Zuckerberg, sıradan insanlardan farklı olarak hiç mi harcama yapmıyor?

Aslına bakarsanız, genç girişimci servetini şirketine yaptığı yatırımlar dışında gayrimenkule harcıyor.

Mark Zuckerberg servetini şirketine yaptığı yatırımlar dışında gayrimenkule harcıyor

Zira kendisi yıllardır özel yapım malikaneler satın alıyor. Mesela; California’nın Palo Arto bölgesinden satın aldığı ilk evin ardından çevresindeki diğer konutları da almış ve bunlar için 30 milyon dolarlık harcama yapmıştır. Ayrıca San Francisco gibi popüler ABD eyaletlerinde bulunan gayrimenkullere yatırım yapmış, hatta doğal güzelliklerini korumak amacı taşıdığını söyleyerek Kauai isimli bir adaya da 100 milyon dolar ödemiştir.

Gayrimenkul yatırımları dışında seyahatleri için de milyon dolarlar harcayan genç CEO’nun 2015 yılı seyahat masrafı 5 milyon doları bulmuştur.

Gayrimenkul yatırımları dışında seyahatleri için de milyon dolarlar harcıyor.

Tabii, bu miktarın içinde Facebook’un kurucusu için alınan güvenlik önlemleri ve benzeri masrafların bulunduğunu da ekleyelim. Ama başarılı milyarderin parasını diğer zenginler gibi lükse ve gösterişe harcamadığı açıkça ortada. Hatta daha geçtiğimiz günlerde Facebook hisselerini satacağını duyurmuş ve bunun nedenini belirttiğinde tüm dünyanın takdirini kazanmıştı.

Çünkü hayırsever girişimci, hisselerden elde edeceği parayı eşi Priscilla ile kurduğu Chan Zuckerberg isimli kuruluşa bağışlayacağını açıklamıştı. Neticede; Mark Zuckerberg’in 71 milyar doları olduğunu düşünürsek onun servetine kıyasla hiç para harcamadığını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu