Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Zuckerberg Özür Mesajı Yayınlamak için Netflix CEO’sundan Yardım İstemeli!

Facebook, seçim skandalı yüzünden günlerdir kan kaybederken Mark Zuckerberg'in hala bir açıklama yapmamış olması dikkat çekiyor. Öyle ki kendisinin bu konuda Netflix CEO'sundan yardım istemesi gerektiği bile söylendi...
Mark Zuckerberg Özür Mesajı Yayınlamak için Netflix CEO’sundan Yardım İstemeli!
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlerdir gündemi meşgul eden Facebook ve seçim skandalında yeni gelişmeler yaşanıyor. Sosyal medya devinin birkaç gün önce açıkladığı duyuruyla Trump kampanyasını yürüten şirketlerin askıya alındığı belirtilmiş, Strategic Communication Laboratories ile firmanın politik veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın faaliyetleri durdurulmuştu.

Kısa süre sonra Cambridge Analytica yazılımcısı Christopher Wylie’nin sözleri gündeme bomba gibi düşmüş, şirketin eski çalışanı Facebook’tan 50 milyon kullanıcının datasının çalındığını itiraf etmişti.

Kısa süre sonra da Cambridge Analytica çalışanı Christopher Wylie’nin hesabı kapatılmış, Wylie bu haberi Twitter’dan duyurarak yine tartışmalara yol açmıştı.

Cambridge Analytica çalışanı Christopher Wylie’nin Hesabı KapatıldıNeticede; tüm bu olaylar Facebook’un geçen sene fazlasıyla zedelenen imajına daha da zarar verdi. Keza sosyal medya devi için olumsuzluklar, ABD Senatosu ile İngiliz Parlamentosu’nun Mark Zuckerberg’i ifade vermeye çağırmasıyla devam ediyor.

Çünkü tüm dünya Trump’ın eski stratejisti Steve Bannon’a ait olan Cambrigde Analytica ve Facebook konusundaki gerçekleri öğrenmek istiyor.

Tüm Dünya Facebook ile Seçim Konusundaki gerçekleri Merak Ediyor Öyle ki İngiliz siyasetçi Damian Collins “Facebook, Brexit referandumunda da veri şirketlerine bilgi sağladı” diyerek, Zuckerberg’in büyük bir zan altında daha bıraktı. Ve skandal, doğal olarak Facebook hisselerine büyük bir darbe indirdi. Dow Jones açılışında % 5.5 değer kaybeden Facebook hisseleri, 538 milyar dolar değerindeki şirketin 30 milyar dolar kaybetmesine yola açtı.

Elbette bu düşüş, Forbes’un 2018 dünyanın en zenginleri listesine 71 milyar dolarla 5. sıradan giren Zuckerberg’in servetini de etkiledi.

Mark Zuckerberg Düşen Facebook Hisseleriyle Kan KaybediyorÖte yandan; hem şirketi hem de kendisi kan kaybetmeye devam ederken Mark Zuckerberg’in hala bir açıklama yapmamış olması dikkat çekiyor. Ve CNBC’nin haberine göre; uygun sözleri bulamadığı düşünülen Mark Zuckerberg’in etkili bir özür mesajı için Reed Hastings’e başvurması tavsiye ediliyor. Çünkü Facebook’un yönetim kurulu üyesi olarak da tanınan Netflix CEO’su Reed Hastings, bu konuda epey tecrübeli.

2011 yılında Netflix’i neredeyse batıracak bir hamle yapan Reed Hastings, şirkete getirdiği zam yüzünden büyük bir skandal yaratmıştı.

Mark Zuckerberg Özür Mesajı Konusunda Reed Hastings'ten Yardım İstemeliKısa sürede 1 milyon abone kaybeden ve hisse senedi fiyatları resmen çakılan Netflix CEO’su herkesten özür dilediği bir mesaj ve ücret tarifesinde yaptığı değişiklikle durumu toparlamayı başarmıştı.

Ve düşüncelerini “güveninizi kazanmak içi çalışacağız ama bunun bir gecede olmayacağını biliyoruz, hatamızı anladık” benzeri sözlerle açıkça ifade etmişti. Ve şirketin bugün ulaştığı piyasa değerinden anlaşılacağı üzere Netflix CEO’su, çıkmazdan çıkma konusunda epey başarılı oldu. Bakalım, Mark Zuckerberg de aynı şekilde işin içinden çıkabilecek mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu