Yatırım yapmaya başla!

Maersk Filosunun Yaklaşık %10’u Koronavirüs Nedeniyle Boşta

Dünyanın en büyük nakliye firması olan A.P. Moller-Maersk, koronavirüs nedeniyle filosunun %10'unun boşta olduğunu açıkladı.
Maersk Filosunun Yaklaşık %10’u Koronavirüs Nedeniyle Boşta

Nakliye devi A.P. Moller-Maersk, konteyner talebinde önümüzdeki aylarda sert bir daralma olduğunu açıkladı. Bunun nedeni ise hepimizin bildiği gibi koronavirüs pandemisinin küresel ticaret üzerindeki derin etkisidir.

CEO Soren Skou ilk çeyrek açıklamasında, ikinci çeyrekte %20 ila %25 kadar talebin önemli ölçüde düşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Küresel Konteyner Talebi Azalma
Görsel Kaynak: Maersk

Bu durumu, birebir bazda kapasite azalmalarıyla eşleştireceklerini belirten Skou, “Bu, müşterilere hizmet vermeye devam etmenin yanı sıra çok fazla maliyet çıkarmaya ve fiyatlandırmamızı sabit tutmaya yardımcı olur,” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi, 2020’nin zorlu bir yıl olmasını beklediğini ve talebin ikinci çeyrekte tüm işlerde azalması beklendiğini dile getirdi. Küresel ticarette yavaşlamayı dengelemek amacıyla A.P. Moller Maersk, yılın ilk üç ayında 90’dan fazla gemi yolculuğunu iptal ettiğini söyledi. Bir başka açıdan şirket, toplam nakliye kapasitesinin %3,5’ini iptal etti.

İkinci çeyrekte ise 140’a yakın gemi yolculuğunun iptal edilmesini bekliyorlar. Koronavirüs krizinin ortaya çıkmasının ardından talep düşüşü ve geleceğe yönelik artan belirsizlik kombinasyonunun ilk çeyrekte askıya almalara ve boş gemilere yol açtığını da açıkladılar.

Maersk atıl filosunun ilk çeyreğin sonunda toplam kapasitesinin %9,4’ünü oluşturduğunu söyledi. Bu oran, 10 yıldan daha uzun bir sürenin en büyük rakamını oluşturuyor.
Atıl Konteyner Kapasitesi
Görsel Kaynak: Maersk

Atıl filo kapasitesinin ikinci çeyrekte daha da artabileceği konusundaki sorulara Skou, talepteki düşüşe göre bunu analiz edeceklerini söyledi. Maliyetleri artırmamak ve filonun yüksek kullanımı sağlamak için ağ boyutunu ayarlayacaklarını belirtti. Bunlara bağlı olarak atıl filo kapasitesinin artacağını umduğunu ifade etti.

Şirket ilk çeyrekte analist beklentileriyle orantılı bir şekilde gelirini 9,57 milyar dolar olarak açıkladı. Gelirin, bir yıl önce 9,54 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Faiz, vergi, amortisman ve itfa paylarından önceki geliri (FAVÖK), ilk çeyrekte yüzde 23 artışa 1,52 milyar dolara yükseldi. Şirketin hisseleri, erken işlemlerde % 6 oranında düşüş kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum