Yatırım yapmaya başla!

Londra Tarihinde Bir İlk; Müslüman Belediye Başkanı!

Londra Tarihinde Bir İlk; Müslüman Belediye Başkanı!

Londra’da yerel seçimler Perşembe günü sonuçlandı. Londra tarihinde bir ilkin yaşandığı seçimlerde İşçi Partisi’nin adayı olan Sadık Khan, Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olmayı başardı. Bilindiği üzere Khan’dan önce iki dönemdir Londra’nın belediye başkanlığını Türk kökenli Boris Johnson yürütmekteydi. Perşembe günü Londra’da adeta hayat durdu ve halk Londra tarihini derinden etkileyecek seçim için sandık başına gitti. Seçim iki aday arasında kıyasıya bir mücadele içerisinde geçti. İktidarda bulunan Muhafazakar Parti’nin adayı Zac Goldsmith ile İşçi Partisi’nin adayı Sadık Khan arasında gerçekleşen seçimde, 1 milyon 310 bin 143 seçmenin oyunu alma başarısını gösteren Khan başkan seçildi. Khan’ın rakibi olan Goldsmith ise 994 bin 614 oy alabildi.

8 yıllık Muhafazakar Parti dönemi son buldu

Khan’ın yüzde 56,8 oy oranıyla Londra belediye başkanı seçilmesinin ardından, tam 8 yıllık Muhafazakar Parti dönemi son buldu. Resmi sonuçların açıklanmasının ardından Khan, teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Londralı olmaktan ve böylesine önemli bir göreve layık görüldüğü için büyük bir onur duyduğunu dile getiren Khan, sandığa giden ve Londra’nın geleceği için oy kullanan bütün seçmenlere teşekkürlerini iletti.

Sadık Khan kimdir?

Bugünlerde dünya kamuoyunun en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı Khan’ı yakından tanıyalım. 1970 yılında Londra’da dünyaya gelen Khan, Pakistanlı göçmen bir ailenin çocuğu. Khan lisans eğitimini ise Kuzey Londra Üniversitesi’nde hukuk bölümünde tamamladı. 2008 yılında siyasi hayatına başlayan Khan, dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından Toplumlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmıştı. Bu görevini başarıyla yürütmesinin ardından ise Khan, Ulaşım Bakanlığı görevini de yürütmüştü. Mayıs ayında gerçekleşen genel seçimin ardından ise Khan, Londra’dan Sorumlu Bakan görevine layık görülmüştü. Ancak Khan bu göreve getirilmesinin ardından, Londra belediye başkanlığına aday olabilmek için istifa etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum