Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Londra Menkul Kıymetler Borsası Blockchain Teknolojisini Nasıl Kullanacağını Düşünüyor

Dünyanın en eski borsalarından birisi olan Londra Menkul Kıymetler Borsası, blockchain gibi teknolojileri nasıl kullanabileceğini düşünüyor.
Londra Menkul Kıymetler Borsası Blockchain Teknolojisini Nasıl Kullanacağını Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra’nın 300 yıllık borsası, dünyanın en eskilerinden bir tanesidir. Dijital çağa ayak uydurma konusunda hızlı adımlar atan Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), şimdi de blockchain teknolojisini nasıl kullanabileceğini düşünmeye başladı.

LSE CEO’su Nikhil Rathi, blockchain teknolojisinin borsada bir miktar kullanım şansı bulabileceği konusunda yorum yaptı.

Nikhil Rathi Blockchain YorumuRathi, merkezi bir sunucudan ziyade dağıtılmış bir bilgisayar ağı üzerinden veri kaydeden blok zinciri teknolojinin İngiltere borsalarında kullanılabileceğini düşündüğünden bahsetti. CNBC’ye verdiği röportajda, “Düzenleme sürecinde bir uygulamaya sahip dağıtılmış muhasebe teknolojisini kesinlikle görebilirsiniz. Teknolojinin yerleşmede de kullanıldığını görebiliyorum,” dedi.

Rathi, değiş tokuşun rakip mekanlardan ilginç biri dizi fikir bulduğunu söyledi ve hangilerinin pazar taşıma gücü olduğunu göreceklerine dikkat çekti. Örneğin; İsviçre borsası, ticaret sürecini hızlandırmak için blok zinciri tabanlı bir platform başlattı. Aynı şekilde Cebelitarık Menkul Kıymetler Borsası da şirket tahvilleri gibi menkul kıymetlerin dijital versiyonlarını başlattı.

Londra borsası tarafından dünyanın ilk otomatik kripto para tahvil ihracını sağladığı iddia edilen Nivaura’nın azınlık hissesi alındı.

LSE Nivaura'nın Azınlık Hissesini AldıKısa süre önce gerçekleşe bu alım ile Londra borasasının blok zinciri teknolojisine yönelik önemli adımlar atmaya başladığı düşünülmeye başlandı. LSE, düzenleyici sanal alan olarak adlandırılan platformda Nivaura ile hisse senedi ihracını, kabulünü ve alım-satımını test ettiğini söyledi.

Bununla birlikte testin sonunda gerçek bir piyasa ortamında uygulanıp uygulanmayacağı konusunda yorum yapılmadı. Birçok finansal firma, sektöre blok zinciri teknolojisinden büyük bir fayda gördüklerini, ancak kendilerini şifreleme risklerinden uzaklaştırdıklarını söyledi. İlk blok zincir ise bitcoin işlemlerinde halka açıktı.

JP Morgan ise toptan ödemeler konusunda dolara sabitlenmiş kendi kripto para birimlerini piyasaya süreceklerini söylemişti.

JP Morgan Kendi Parasını ÇıkaracakBu alanda ilk adımı atanlardan biri olan JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ise piyasada coşkulu bir yükseliş yaşanırken bitcoinin dolandırıcılık olduğunu söylemiş, banka ise kısa bir süre sonra büyük bir alım yapmıştı. Daha sonra Dimon, “bitcoine yatırım yapmanın bedelini ağır ödersiniz” şeklinde konuşarak banka çalışanlarına göz dağı vermişti.

Dimon’un sert çıkışlarının ardından bir şeyler olduğu anlaşılmış ve dediklerine gülüp geçilmişti. Dimon ise bir süre sonra söylediklerinden son derece pişman olduğunu dile getirmişti. Bu yorumundan kısa bir süre sonra da JP Morgan’ın kendi kripto para birimini oluşturacağı duyulmuş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu