Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milyonları Kendisine Bağımlı Yapan League of Legends Akıllı Telefonlara Geliyor

Oyun pazarının en sevilen yapımlarından biri olan League of Legends’in mobil sürümünün geliştirildiği açıklandı.
Milyonları Kendisine Bağımlı Yapan League of Legends Akıllı Telefonlara Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Oyun dünyasında son yıllarda en çok oynanan yapımlardan birisi hiç kuşkusuz League of Legends olmakta. Çevrimiçi ve pek çok kullanıcının aynı anda bir savaş arenasında kozlarını paylaştığı oyun dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından tutkuyla oynanıyor. Hatta bu oyunu bağımlılık yapan oyunlar kategorisine rahatlıkla ekleyebiliriz. Riot Games tarafından geliştirilen oyun 2009 yılından beri her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Şirketin hissedarı konumunda olan Tencent ise oyunu bu yönde geliştirmenin planlarını yapmaya devam ediyor. PUBG Mobile’ın da yapımcısı olan Çin merkezli teknoloji devi, LoL’ü de akıllı telefonlara sunmanın planlarını yapıyor. Şirketin bu geliştirme sürecinde Riot Games ile işbirliği içerisinde olduğu belirtildi. Aslında bu talep çok daha önceden Lol’ün geliştiricisine yapılmıştı ancak Riot Games bu teklifi reddetmişti.

LoL Mobile Geliyor

LoL Mobile Geliyor

Akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması, oyun geliştiricilerinde bu mecralarda kendisine yer aramasına neden oluyor. Bilindiği üzere PUBG, Fortnite gibi oyunlar, mobil sürümlerini geliştiriyor ve kullanıcı sayılarını hızla katlıyor. Masaüstü platformunda dev bir oyuncu kitlesine sahip olan Lol için de benzer bir fikir düşünülmüş. Tencent, Riot Games ile yaptığı işbirliği ile League of Legends’i akıllı telefon kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Tencent daha önce Riot Games tarafından reddedilince Honour of Kings adında yeni bir oyun mobil platformlara sürdü. Bu oyunda elde edilen büyük başarı Riot Games’in katı tavrını yumuşatmış görünüyor. Şirketler bir araya geldi ve LoL Mobile geliştirilmesi için çalışmalara başladı. LoL anlık olarak milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olmasına rağmen, eski günlerine göre kan kaybediyor.

Geçtiğimiz yıl oyundan 1.4 milyar dolar kazanç elde eden Riot Games’in bir önceki yıla göre yüzde 21 gelir kaybı yaşadığı görülüyor. Geliştirilecek olan mobil oyunun ücretsiz olarak sunulması ancak oyun içi satın almalar ile yüksek gelir elde edilmesi planlanıyor.

LoL Mobile için 2020 İşaret Ediliyor

LoL Mobile için 2020 İşaret Ediliyor

Popüler MOBA türündeki oyunun bu yıl tanıtılmasının çok düşük ihtimal olduğu belirtiliyor. Tencent henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil ancak mobil oyunun geliştirme süreci başlamış durumda. Asya bölgesinde PC ve konsollara göre mobil oyunların epey popüler olduğu biliniyor. LoL’un mobil sürümünün gelmesi ile beraber Riot Games eski günlerine geri dönebilir.

Tencent ve Riot Games’e yakın kaynaklar LoL Mobile’ın 2020 yılında gelebileceğini belirtiyor. Halihazırda milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle oynanan LoL’ün iOS ve Android’e gelmesiyle beraber PUBG, Fortnite gibi piyasanın devleri ile rekabet ettiğini görebiliriz. Gelen haberler gösteriyor ki daha somur gelişmeler için önümüzdeki yılı beklememiz gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu