Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Türk’ün Platformu 20 Ülkede 60’tan Fazla Bankada Kullanılacak

Kuveyt Türk Bankası’nın Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen teknolojilerin 20 ülkede 60’tan fazla bankada kullanılacağı ve 3 yıl sonunda 120 milyon TL tutarında ihracat hedeflendiği bildirildi.
Kuveyt Türk’ün Platformu 20 Ülkede 60’tan Fazla Bankada Kullanılacak

Kuveyt Türk Katılım Bankası Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar, üç yıl önce kurdukları Architecht teknoloji şirketinin kısa sürede büyük bir teknoloji ihracatçısına dönüştüğünü belirterek, yazılım ihracatıyla ilgili bir paylaşımında bulundu.

Teknoloji yatırımlarıyla adından söz ettiren banka, kendi bünyesinde geliştirdiği milli yazılımı ihraç ederek 20 ülkede, 60’tan fazla bankada kullanılmasını sağlayacak. Üç yılın sonunda ise yaklaşık 120 milyon liralık yazılım ihracatına ulaşılması hedefleniyor.

Mücahit Gündebahar, Türkiye’de bankacılık sektörünün ilk Ar-Ge merkezinin 2010 yılında kurduklarını söyledi.

Günümüzde Ar-Ge merkezine sahip tek banka olduklarının altını çizen Gündebahar, %100 Kuveyt Türk sermayesiyle üç yıl önce kurdukları Architecht Bilişim Sistemleri ve Pazarlama Ticaret A.Ş adlı teknoloji firmasında 80’den fazla mühendisin çalıştığını ve burada finans, mobil ve güvenlik teknolojileri alanında yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu firmanın kısa süre içerisinde öncü ürünler geliştirmesinin yanında yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü büyük projelerle bir teknoloji ihracatçısına dönüştüğünü anlatan Gündebahar, bugüne kadar Ar-Ge merkezlerinde üretilen bankacılık projelerinde, yurt içi ve dışında milyon dolarla ölçülen seviyede satış yapıldığını belirtti.

Architecht’in Mısır’da yazılım geliştirme merkezi olan ve bankacılık sistemleri satan yazılım firması ITS ile anlaştığı bildirildi.

Şube otomasyon, ATM’den otomasyon ve mobil şube gibi tüm işlemlerin teknolojisinin ihraç edildiğini söyleyen Mücahit Gündebahar; Malezya, Nijerya, Mısır ve Endonezya olmak üzere 20 ülkede, 60’tan fazla bankada kendi geliştirdikleri teknolojilerin kullanılacağını anlattı. Sistemlerin kullanımına proje bitiminde başlanacağını ve birkaç yıl içinde tüm ülkelerde yaygınlaşacağını söyleyen Gündebahar, üç yıl sonunda yaklaşık 120 milyon TL’lik yazılım ihracatı gerçekleştirmiş olacaklarını sözlerine ekledi.

Yapılan çalışmalar ve atılan adımlarla ithalatın azalmasına katkı sağladıklarını dile getirdi.

Mücahit Gündebahar, Şekerpınar Bankacılık ve Yaşam Üssü ile Konya’da yer alan Ar-Ge merkezlerinde hayata geçirdikleri projelerin yurt içinde de tercih edildiğini, Vakıf Katılım Bankası ile kurulum çalışmaları devam eden Posta Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası’nın BOA Bankacılık Platformu’nu tercih ettiğini dile getirdi. 2017 yılında Turkcell Finansman’a, 2018’de ise Posta Katılım Bankası’na gerçekleştirilen satışlarla finansal yazılım ithalatının azalmasına, dövizin yurt dışına çıkışının önlenmesine katkı sağladıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum