Yatırım yapmaya başla!

Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi, İslami Bankacılık Sektörünü Canlandırabilir

Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin dünyadaki İslami bankacılık ve finans alanının gelişmesine yardımcı olacağı söyleniyor.
Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi, İslami Bankacılık Sektörünü Canlandırabilir

Çin’in Orta Doğu’ya ticari ve ekonomik bağlar peşinde koşması, dünyadaki İslami finans alanının daha da gelişmesini sağlaması bekleniyor. Özellikle 100’den fazla ülkeye yayılan bölgesel bir altyapı yatırım programı olan Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi (BRI), İslami bankacılık sektörü için bir nimet olarak lanse edildi.

BRI ile Şeriat uyumlu finansman arasındaki bağlantı, Çin’in Orta Doğu, Afrika ve Avrupa üzerinden bir kara ve deniz ekonomik koridorları ağı oluşturmak için büyük hedeflerini finanse etmek için büyük bir yatırım yapması gerektiğidir. Uzmanlar, bunun büyük kısmının İslami finansman araçlarıyla toplanan fonlardan gelebileceğini belirtiyorlar.

S&P Global Ratings’te İslami finansın global başkanı olan Mohamed Damak, “Bunun da ötesinde BRI’nın bir kısmı projelerden bazıları bazı İslami finans ülkelerinden geçecek ve bu nedenle şeriat uyumlu yollarla finanse edilebilecek,” ifadelerini kullandı.

Altyapı Kuşağı Genelde Müslüman Nüfusa Ev Sahipliği Yapıyor

Altyapı Kuşağı Genelde Müslüman Nüfusa Ev Sahipliği YapıyorAltyapı kuşağı boyunca yer alan ülkelerin çoğu, Kazakistan ve Özbekistan gibi Orta Asya ülkeleri de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak Müslüman nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Thomson Reuters’in hesaplamalarına göre; İslami finans piyasası 2022’de 3,8 trilyon dolara çıkacak. Ayrıca Müslüman ülkelerin ötesinde bir potansiyele sahiptir. Çünkü kuruluşlar sürdürülebilirlik hedeflerine daha fazla önem veriyor ve bu standartlar genellikle İslami yatırımlarla örtüşen ilkelere sahipler.

Pekin, Kuşak ve Yol Girişimi’nin söz konusu olduğu eylemde bulunmaya istekli olabilir. Devlete ait haber merkezi CGTN, çok içerikli altyapı projesine eşlik eden İslami finansal araçların olasılığını destekleyen bir görüşünü Mayıs’ta yayımladı.

Yazar, “Çin liderliğinin çevresel olarak sürdürülebilir ve iklim dostu altyapı projelerini önemli ölçüde genişletme konusundaki ihtiyatlı kararı göz önüne alındığında, İslami finansın birleştirilmesi ve BRI’nın finanse edilmesi yoluyla birleşik sinerjilerin kilidini açmak için belirgin bir fırsat var,” ifadelerini kullandı.

Orta Doğu’da Bazı Potansiyeller Dikkat Çekiyor

Orta Doğu'da Bazı Potansiyeller Dikkat ÇekiyorBirleşik Arap Emirlikleri gazetesi The National tarafından bildirildiği üzere, geçen Ekim ayında Dubai’de düzenlenen bir etkinlik sırasında BAE’nin en büyük Şeriat uyumlu borç vereni olan Dubai İslam Bankası’nın genel müdürü Adnan Chilwan, Kuşak ve Yol Girişimi’nin altyapı gelişimi ve ekonomik büyüme ile ilgili olduğunu söylemişti.

Chilwan, “Bu tür projelerin finansmanı hakkında konuşurken, açıkça İslami bankacılık için büyük bir fırsat var. Kamu ve özel fonları bir araya getirmek için bir katalizördür,” ifadelerini kullanmıştı.

Etihad Credit Insurance’nin CEO’su Massimo Falcioni ise BRI’nın İslami finansman için çok önemli olacağını ve helal ticareti hızlandıracağını belirtmişti. Potansiyelin, gıdadan kozmetiklere, eczacılığa, turizme ve ayrıca sigorta ve finansa kadar her şeyi kapsadığı için çok büyük olduğuna dikkat çekmişti.

“Bence takip etmek büyük bir fırsat. Var olmayan bir koridor yaratacak. Herkesin katılması için her şey bir fırsat,” diyen Falcioni, bunun GSYİH’in yüzde 40’ını kapsadığını da söylemişti.

Bu arada, Çin’in uzaya ilgisi hakkında da bazı sinyaller bulunuyor. Çin merkezli Asya Altyapı Yatırım Bankası, İslami finans gelişimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapmak için İslami Kalkınma Bankası ile mutabakat zaptı imzaladı.

İslami Bankacılıkta ‘Engelli Koşu’ Söz Konusu

İslami Bankacılıkta 'Engelli Koşu' Söz KonusuVeriler, endüstri izleyicilerinin İslami finansman potansiyeli konusundaki iyimser tona rağmen en iyi bilinen ve ulaşılabilir ürünün ihraç edilmesinin ardından aslında 2018 yılında yavaşladığını gösteriyor.

S&P’den Damak, bunun temel nedeninin 2018 yılında Türk lirasında yaşanan değer kayıpları ile BAE ve Katar’daki bazı bankaların düşük büyümesinden etkilenen bankalardan kaynaklandığını söyledi.

Sukuk ihracı, sırasıyla 2015 ve 2017 yıllarında Malezya iştirakleri aracılığıyla İslami tahvil ihraç eden Ülke Bahçesi ve Pekin İşletmeleri Su Grubu gibi Çin işletmelerinden kısmen 2017 yılında güçlü bir şekilde artmıştır. Şirketler bu gelirleri, Güneydoğu Asya ülkesindeki projeleri finanse etmek için kullandılar.

Ancak Çinli ihraççılar aslında o zamandan beri geri çekildiler. Bu, özellikle standartların Şeriat’a uygunluğunun çeşitli yorumlarıyla düzenleyici rejimlerde farklılık gösterdiği için bu tür ürünlerin piyasaya sürülmesinde rol oynayan karmaşıklıklara bağlanmaktadır.

Damak, “Süreç çok karmaşık. Bu rotada yürümenin ekonomik katma değerini görmüyoruz. Geçmişte biraz ilgi vardı. Çin’de sukuk pazarına hevesle bakan birkaç ihraççı vardı. Ancak sonunda sukuk ihracı ile ilgili karmaşıklıklar nedeniyle uzaklaşmaya karar verdiler,” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Damak, “Düzenleyici ortama uyum sağlamaları, dayanak varlıklarını tanımlamaları, yapısal hedefleri, bir işlem yapmak için avukatlarla ve Şeriat alimleriyle uzunca görüşmeleri gerekiyor,” dedi.

Yine de Çin ile Orta Doğu arasındaki finansal bağlantılar büyümeye devam ediyor. Nitekim, BAE’nin ulusal kredi sigortası kurumu Etihad Credit Insurance, Pekin’de iki ülkeden işletmelerin birbirine kredi satmalarını sağlayacak üç Çinli mali devi ile stratejik bir mutabakat anlaşması imzalarken, bunun önümüdeki iki yıl içinde 3 milyar dolarlık bir değer yaratması bekleniyor.

Bahsi geçen üç Çinli mali dev; Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ile Çin Bankası’dır. Ekonomist Intelligence Unit Orta Doğu ve Afrika Ülke Analiz Takımı Lideri Sankara Narayanan, “BAE’nin son üç yıldaki politikası, özellikle de petrol fiyatlarının düşmesinden sonra Hindistan ve Çin’e yöneldi,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum