Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Yatırımcılar Yeterince Asya Hisse Senedi Almıyor

Varlık yönetim şirketi Fidelity International'a göre; Asya, küresel hisse senedi portföylerinde yetersiz sayıda temsil ediliyor.
Küresel Yatırımcılar Yeterince Asya Hisse Senedi Almıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Varlık yönetim şirketi Fidelity International, Asya’nın özellikle Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi yüksek büyüme gösteren bölgelerin, küresel hisse senedi portföylerinde yeterince temsil edilmediğini açıkladı. Yatırım Direktörü Medha Samant, bölgenin gelişmekte olan pazarlardaki performansın çoğunu çektiğini söyledi.

Samant, “Temel olarak ekonomilere baktığımızda, yerli tüketicinin gücü ya da şirketlerin sağlığı olsun, Asya hala iyi durumdaydı,” dedi.

Asya Hala İyi DurumdaMehda Samant, ekonomilerin büyüklüğüne karşı hisse senetleri portföyündeki ağırlığa bakarken, bir korelasyon olmadığına dikkat çekti. Güneydoğu Asya Ulusal Birliği’ni işaret eden Samant, “Asya’nın güçlü ekonomileri olsa da yüksek büyüme oranları gösteren Hindistan, Çin, hatta ASEAN bölgesi gibi büyük ekonomiler, küresel sermaye portföylerindeki varlıkları söz konusu olduğunda çok az temsil ediliyor,” dedi.

Samant, fiyatların ucuz yerine makul olduğunu, yükselen piyasalardaki iyi haberlerin çoğunun fiyatlandırıldığını da söyledi.

Fiyatlar Ucuz Yerine MakulYükselen piyasalarda hisse senetleri, bu yıl göz yaşarttığı yorumları yapılıyor. MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksinde, bu yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 12 artış görüldü. Endeksteki iyimserliğin ise ABD ile Çin arasındaki müzakere görüşmelerine bağlı olarak bir anlaşma olasılığının artmasından kaynaklandı.

Çin’den bu hafta gelen bir dizi veri, ekonomisinin Mart ayında beklenenden daha iyi bir performans gösterdiğine ve üretim faaliyetlerinin iyileşme kaydettiğine işaret etti. Hem özel Caixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi hem de Mart resmi PMI verileri, beklenmedik bir şekilde genişleyerek analistleri şaşırttı.

Samant, Çin’de bu gelişmeleri görmek için gerçekten erken olduğunu söylerken, politika desteğinin özel sektöre yönelik olduğunu belirtti.

Çin Politika Desteği Özel Sektöre YönelikSamant, “Gerçekten olumlu olan, politika desteğinin kesinlikle özel sektöre yönelik olduğu ve yetkililerin gevşetici bir önyargıya sahip olduğu gerçeği olacak,” dedi. Ancak olumlu haberlerin hala sadece yeşil bir çekim olduğuna dikkat çekti.

JP Morgan’ın küresel pazar stratejisti Hannah Anderson CNBC’ye yaptığı açıklamasında, “Uzun süren görünümde aydan aya sürümler hakkında çok fazla yorumlama konusunda dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum,” dedi. Çin’de 2019 yılı büyümesinin, hükümetin resmi tahmininin dezavantajının altına düşerek geçen seneye göre yüzde 6 ila 6,5 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu