Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küba Merkez Bankası Kripto Para Kullanımına Yönelik Yeni Düzenleme Getirdi

Kripto para birimlerini kullanan kurumlara lisans verilmesine ilişkin kurallar belirlendi.
Küba Merkez Bankası Kripto Para Kullanımına Yönelik Yeni Düzenleme Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkelerin merkez bankaları kripto para kullanımına yönelik düzenlemelerini sürdürüyor. Küba Merkez Bankası, ticari işlemlerde sanal varlıkların kullanımını ve bu sektördeki hizmet sağlayıcıların lisanslanmasını düzenleyen kuralları içeren yeni bir bildiri yayınladı.

Yayınlanan kararda, sosyoekonomik çıkar nedenleriyle belirli sanal varlıkların ticari işlemlerde kullanılmasına izin verebileceği ve finansal, takas ve tahsilat veya ödeme ile ilgili işlemler için sanal varlık hizmet sağlayıcılarına lisans verebileceği söylendi.

Kullanıcılar Risklere Karşı Uyarıldı

Kullanıcılar Risklere Karşı Uyarıldı

Kurum, sanal varlığın dijital olarak alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödemeler veya yatırımlar için kullanılabilen değerin dijital olarak anlaşıldığını belirtiyor.

BCC ayrıca, kişilerin sanal varlıklarla ve bankacılık ve finansal sistem dışında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılarla çalışmaktan kaynaklanan hukuki ve cezai riskleri üstleneceğini belirtti.

Kararda hükümet yönetim kurumlarının Küba Merkez Bankası tarafından izin verilen durumlar dışında işlemlerde sanal varlık kullanmaktan kaçınması gerektiği kaydedildi.

Bu tür ağlarda kayıtlı kullanıcıların ve bunların kullanımından elde edilen işlemlerin aşırı anonimliği göz önüne alındığında, kripto para birimlerinin suç faaliyetlerini finanse etmek için kullanılma risklerinin altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%