Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Para Piyasası FED’in Beklenen Faiz Artırımını Fiyatlıyor

Yapılan araştırmalar spot piyasaların faiz artırımını fiyatladığını ve yatırımcıların riskten kaçınma yönünde hareket ettiğini gösteriyor. İşte detaylar…
Kripto Para Piyasası FED’in Beklenen Faiz Artırımını Fiyatlıyor
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tarihi zirvesine ulaştıktan sonra, geçen zaman içerisinde kayıplarını artırdı. Kripto para birimi 33.000 dolara kadar geriledi ve buradan itibaren toparlanmaya çalışıyor.

Yapılan çalışmalar piyasanın Mart ayında FED’in olası faiz artırımını fiyatladığını gösteriyor. Glassnode’un haftalık bültenine göre yatırımcılar faiz artışına karşı riskten korunmak istiyor. Geçtiğimiz hafta ABD Ocak ayı enflasyonun beklentilerin üzerinde gelerek faiz artırımı endişelerinin artmasına neden oldu.

Bitcoin vadeli işlem primi
Kaynak: Glassnode

Analist Michaël van de Poppe de, faiz artışı spot piyasalarda fiyatlandığını ancak bunun uzun vadeli etkisinin belirsiz olduğunu söyledi. Glassnode, yatırımcıların kendilerini potansiyel olarak düşük olan aşağı yönlü riskten korumak için adımlar attığını gözlemledi.

Riskten korunmak isteyen yatırımcıların hamleleri nedeniyle piyasadaki kaldıraç oranı da azalma eğilimine girdi. Veriler yatırımcıların 2022’nin sonuna kadar önemli bir yükseliş patlaması beklemediklerini gösteriyor. Vadeli işlemlerde yıllık prim şu anda %6 seviyesinde bulunuyor.

Fed’in faiz artırımı ihtimaline rağmen, borsalardan Bitcoin çıkışları hala girişlerden çok daha ağır basıyor. Son üç hafta için net çıkışlar ayda 42.900 BTC oranına ulaştı.

Bitcoin'in borsalardaki net durumu
Kaynak: Glassnode

Bu, BTC fiyatının Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 dolara ulaşmasına yol açtığından, geçen Ekim ayından bu yana en yüksek çıkış oran oldu.

Zincir üzerinde uzun vadeli yatırımcıların arz üzerinde hakim oldukları görülüyor. Bitcoin yazım itibariyle 43.500 dolar seviyesinden işlem görüyor gün içerisindeki kazançlarını artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%